Project monitoring Een probleem bij geautomatiseerde kaartering kan zijn het feit, dat je de voortgang van het project minder gemakkelijk kan volgen. Immers een groot deel van het proces speelt zich binnen een computer af. Dat geeft mij persoonlijk nu al een wee gevoel, je ziet minder. Van begin af aan heeft ons daarom voor ogen gestaan dat je een soort monitoring-programma moet hebben, dat de gehele procesvoortgang volgt en ook hier en daar bijstuurt. Met zorg hebben we met alle betrokken produc tiemensen de kritische punten in het proces geanalyseerd en daarop ons Project Monitoring Module ontworpen. Dit is eigenlijk het enige be langrijke programma, dat we als maatwerk laten maken. De menselijke factor en de implementatie methode Ik heb u nu de hardware lay-out van het sy steem getoond en de manier waarop we ons kaarteerproces erop verwerken, wellicht is het interessant nu de menselijke factor en de imple- mentaire methode te behandelen. Uit kranten en literatuur zou je soms conclude ren dat automatisering grote problemen kan geven in het menselijke vlak. Die problemen zijn ons gelukkig voorbijgegaan. We geloven dat we dit bereikt hebben doordat a. Er vanaf het eerste-beflin volledige openheid t.o.v. het betrokken personeel is betracht. Door in de wandelgangen regelmatig met de mensen te praten en door tijdens de sy steem-ontwerpfase met veel mensen te overleggen, verkregen we enerzijds veel res pons en werd het personeel geleidelijk ge confronteerd met het onderwerp. b. Ook de kwestie van lijfsbehoud van Aero- carto dankzij de automatisering sterk levend is bij onze mensen. Daarbij kwam de ga rantie dat er geen arbeidsplaatsen verloren gaan (met dezelfde mensen meer produce ren). c. De omscholingsproblemen erg meevallen. De fotogrammeter heeft geen problemen, ingrijpender was het probleem van de teke naar. Laat mij volstaan met de opmerking dat de computers en de tekentafel nu geheel bediend worden door voormalig tekenaars, en goed ook! d. Een ander aspect is de geleidelijke invoering, dan went het wat gemakkelijker. We zijn be gonnen met de HP 3000 II computer om daarop het blokvereffeningsprogramma uit te voeren. Vervolgens hebben we twee instrumenten voorzien van digitale registra- tie-apparatuur. Hierop zijn we begonnen te trianguleren. Na de installatie van het grafisch interactief- systeem en de tekentafel hielden we een trai ningsprogramma van enkele weken om de mensen vertrouwd te maken met deze appa ratuur. Dit bleek moeilijker dan we eerst dachten, maar met het enthousiasme van onze mensen loste dit probleem zich zelf op. Daarna volgde de volledige installatie van het kaarteerprogramma en kon de automatise- sering van de kaartfabricage echt starten. In januari 1978 worden ook de resterende in strumenten geautomatiseerd. Op dit mo ment zijn we voor 75% klaar. e. Tenslotte, en dat is weliswaar een interne Aerocartozaak, door de keuze van de groep, die het gehele project heeft gerealiseerd. Consequenties Wat zijn de consequenties voor onze opdracht gevers? In de eerste plaats hopen we in de toe komst kortere levertijden te kunnen waarma ken. Een ander belangrijk aspect is de mogelijkheid om tegen lage kosten gravures te maken en tevens tegen lage kosten een extra kaart in een andere of dezelfde schaal (b.v. een kleinere) te leveren als overzichtskaart. Door de digitale opslag is het mogelijk uit de totale kaart een selectie van gegevens te maken en deze apart uit te tekenen (b.v. alleen de we gen of alleen de huizen etc.). Dit is o.m. interes sant in die gevallen, waar meerkleurendruk nodig is, of wanneer verschillende gebruikers ieder hun eigen informatie willen hebben. En tenslotte zullen er allerlei nieuwe toepassin gen zijn die we zelf nog moeten uitdokteren. Daarbij noem ik als allerbelangrijkste de naver- kenning voor grootschalige kaarten, die nu soms nog duurder is dan de kaartering. Door optimaal gebruik te maken van het fotografisch bepaalde coördinatenveld zal de naverkenning in het terrein zeker worden versneld en vereen voudigd. Hoeveel hopen wij op korte termijn te weten. Dat het verwerken van mutaties door het interactieve systeem eenvoudig is weten we inmiddels wel. Ik hoop dat mijn verhaal iets heeft kunnen over brengen van het enthousiasme dat wij bij KLM Aerocarto hebben voor dit nieuwe systeem om kaarten snel en goed te produceren.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 8