Architectuur-fotogrammetrie Fotogrammetrische toepassingen (2) Het rekenprogramma zal in de eerste helft van 1978 operationeel worden op de tafelcomputer. Het staat nog niet vast tot hoever het teken programma operationeel moet worden ge maakt. Het is weliswaar mogelijk een een voudige plotter te koppelen aan de tafel computer, doch daarmee kan men tot dusver niet met de vereiste nauwkeurigheid en lijn- kwaliteit bijkaarteren op het bijblad. Wel kun nen testtekeningen vervaardigd worden. Voor lopig zal men dus de definitieve bijkaartering nog centraal moeten laten verrichten of voor zeer kleine metingen manuaal. De doelmatigheid van de verwerkingsprocedure met de tafelcomputer zal in de praktijk nog moeten worden getest. Het is denkbaar, dat op grond van praktijkervaringen een bijstelling plaats zal moeten vinden. De verwachting be staat echter dat uiteindelijk de verwerking van bijhoudingsmetingen met de tafelcomputer voordelig zal blijken te zijn ten opzichte van de conventionele handmatige werkwijze. Ik heb in mijn voordracht enkele aspecten belicht van de invoering van een coördinaten- kadaster in hermeten gebieden. Het zal u duidelijk zijn dat ook geautomatiseerde proce dures mogelijk zijn voor de vervaardiging en bijhouding van de grootschalige basiskaart voor Nederland en van de werkplans ten behoe ve van ruilverkavelingen. In dit kader is een onderzoek gestart naar de toepasbaarheid van een interactief grafisch systeem voor kartografische informatieverwer king. Bij dit onderzoek speelt ook de ver vaardiging en bijhouding van kadastrale kaar ten een rol. Het is dus denkbaar, dat de thans geschetste werkmethoden op langere termijn zullen worden ingepast in een integraal sy steem voor de verwerking van metingen ten behoeve van alle kaartproducten van het Kadaster. Inleiding De fotogrammetrie introduceren in die hoek, waar in principe de maat uitsluitend met de meetband wordt genomen, is een fascinerende bezigheid. Het aantal vakgebieden, waar men met meten, documenteren en tekenen geconfronteerd wordt, is overweldigend. Dit variëert van gedra gingen van de natuur tot kunsthistorie, archeo logie en nog talloze andere gebieden. Zo wordt men b.v. geconfronteerd met het vastleggen van molshopen ter bestudering van vormwijzi- gingen, of van resten van historische gebou wen (foto 1), van sculpturen die vergaan of oude muurschilderingen in Romeinse cata comben die met zwam overdekt dreigen te raken, van objecten die steensgewijze afge broken moeten worden, van orgels, die geres taureerd of opgeslagen moeten worden, van gebouwen die dreigen te verzakken, kortom te veel om op te noemen. Het toepassen der terrestrische fotogramme trie valt eigenlijk in twee delen uiteen: de opname; de tekening vervaardiging. Dit artikel is het tweede van een serie korte artikelen over fotogrammetrische toepassingsgebieden, waarvan het eerste deel werd gepubliceerd in het oktobernummer (1976) van Geodesia, p. 258. Foto 1: Venzone, Palazzo Comunale. 44

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 14