Foto 2: Zeiss SMK 40. De opname In de afgelopen 20 jaren is door het ontwik kelen van speciale meetcamera's (foto 2) voor de terrestrische fotogrammetrie het toe passingsgebied hiervan sterk vergroot. Beschikbaar zijn thans handzame mono- en stereo-meetcamera's (f 4.5 - f 6.0 - f 12.0 - f 20.0 cm) met een minimum opnameafstand van 0,40 m en de mogelijkheid tot fotograferen op vrij grote afstand. Afhankelijk van het cameratype worden glas negatieven, negatief op film of rolfilm gebruikt in de formaten 6V2 x 9, 9 x 12, 13 x 18 en 4" x 5". Teneinde het vloeien van de emulsielaag te voorkomen dient het ontwikkelen en drogen met zorg te geschieden. Daar juist de docu- mentatiewaarde meestal zeer hoog is, is na archivering ook het maken van contactprints voor het schaduwarchief een vereiste. De tekeningvervaardiging De tot op heden ontwikkelde uitwerkappara- tuur voor terrestrische fotogrammetrie is als volgt onder te verdelen: 1. speciaal voor politie/justitie ontwikkelde uitwerkapparatuur, die aangepast is aan de architectuur-fotogrammetrie, 2. de bestaande uitwerkapparatuur voor lucht- kaartering, welke, afhankelijk van de brand puntsafstand, benut kan worden voor archi tectuur-fotogrammetrie: a. zonder extra voorzieningen te treffen; b. met het treffen van extra voorzieningen (foto 3); c. door middel van beeldomvorming. Investering Voor wat betreft de investering kan gezegd worden, dat ten gevolge van het feit, dat de markt vooralsnog extreem klein is, de ontwik kelingskosten van de apparatuur op kleine series afgewenteld moeten worden. Voor het bedrijfsmatig toepassen der architectuur-foto grammetrie wordt in het algemeen een keuze van een bepaald werkterrein gemaakt, hetgeen een begrenzing van economische toepassingen op andere gebieden inhoudt. De aanschaffingsprijzen, inclusief de acces soires, zijn als volgt te stellen: camera's van f 40.000,—tot f 80.000, uitwerkmachines van f 150.000,tot f 250.000, Diverse doeleinden De diverse doeleinden waarvoor recentelijk de fotogrammetrie vanuit Hattem toegepast is, zijn onderverdeeld in: I het maken van opnamen (documentatie), en II het uitwerken tot tekening. Ad I. a. bouwdocumentatie als bewijsvoering bij eventuele schadeclaims, o.a. van de directe omgeving van het raadhuis te Groenlo, wegens sloop en aanleg van een kelder tussen de belendingen, b. documentatie van bouwfragmenten wegens gevaar van beschadiging, zoals van het timpaan van de voormalige Waag te Amster dam, dat naar een park overgebracht wordt, 45 Foto 3: Planimat D2.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 15