mr documentatie van fresco's, zoals teOspeda- letto (foto 4, tek. 1), waar na de aard bevingen een 12e eeuws fresco in een op instorten staande kapel zichtbaar geworden is, archeologische documentatie, zoals op het Vreeburg te Utrecht, waar de fundering van het Klooster en de Dwangburcht in de bouw put van het nieuw te bouwen Muziek centrum werd vastgelegd. Hier werden opnamen gemaakt vanuit een kraan met een armlengte van 34 m op hoogtes van 25, 18 en 11 m. Ad II. a. stadsontwikkeling, o.a. te Utrecht, waar voor de afdeling Monumentenzorg in Wijk C gevelwanden in tekening werden gebracht op schaal 1 100, welke voor de afdeling Stadsontwikkeling tot schaal 1 200 ver kleind werden, b. restauratie, o.a. te Braunschweig (tek. 2) waar voor de Stadtwerke de "Domherren- hauser" met vakwerkgevels compleet in tekening gebracht werden op schaal 1 50 met volledige maatvoering en verticale pro fielen, Foto 4 en tek. 1: Ospedaletto. Tek. 2: Braunschweig. c. afbraak, zoals te Stuttgart, waar de Allianz Versicherungs A.G. een nieuw hoofdkantoor wil bouwen. Hier werd jarenlang een polemiek gevoerd tussen de Allianz en de Monumentendienst, daar het hier enkele der weinig in het stads centrum overgebleven panden uit het einde der vorige eeuw betreft. Het gaat hier om ca. 800 m gevelwand met een gemiddelde hoogte van 25 m. Uiteindelijk werd het volgende compromis bereikt: een deel werd gedetailleerd uitgewerkt om afgebroken te worden en elders weer in exact dezelfde vorm opgebouwd te worden; van een deel werden de contouren uitge werkt ten einde dit in het nieuwe ontwerp te kunnen inpassen; van twee af te breken monumenten werd een stereo-fotodocumentatie gemaakt. 46

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 16