Kartografie Tek. 6: Orgel St. Michielsgestel. verschaft de fotogrammetrie voor een groot scala van vakgebieden een ideale, efficiënte oplossing voor het vastleggen van vorm en af metingen van wat voor objecten dan ook. A. de Waal, Hattem. in "Publikaties over planologische en tech- nisch-administratieve geodesie, no. 10, zijn de verslagen opgenomen van de lezingen gehou den op de postacademische cursus 1977, met als hoofdthema de landinrichting. Ik wil hier nog eens speciaal de aandacht vestigen op de lezing van drs. J. E. Romein, (docent kartografie aan de afdeling Geodesie van de TH te Delft) over kartografie. Hij constateerde dat de betrekking tussen de landmeterij en de kartografie dunner is dan een navelstreng. Omstreeks 1950 bereikten ver schillendetechnieken een stadium van rijpheid voor de kartografie, zoals de transparante kunststof tekeningdragers, het graveren in kunststoflagen, afwrijfschrift in plaats van handschrift, de metalen drukplaat in plaats van o.a. de zeer bewerkelijke lithografische steen of kopergravure enz. enz. Ook de grote aanwas van thematische kaarten, de uitbouw van de theoretische kartografie, het ontstaan van kartografische verenigingen en congressen, de uitbreiding van opleidingsmo gelijkheden (ITC-Enschede, RU-Utrecht, TH- Delft) en hopelijk binnenkort een volledige HTS-cursus kartografie, al deze zaken beteke nen een typische verandering op dit gebied. In Amsterdam kennen we de actieve karto grafische boekhandel Rudolf Mül Ier, Overtoom 487 en de speciale kaartenhandel Geotoer, Singel 516. We bezitten het veeltalig woorden boek voor kartografische termen: "Multilingual dictionary of Technical terms in carthography" en een internationale bibliografie van publika ties op kartografisch terrein, "Bibliographia cartographica" te München en Bad Godesberg. Ook de Nederlandse kartografische vereniging laat regelmatig van zich horen. Bij discussies over de lezing van Romein bleek dat men zich voornamelijk wilde bezighouden met de ontwerp-technische gebreken van kaar ten, die door Nederlandse diensten worden gemaakt en verspreid, over middelen tot ver betering hiervan en over het kostenvraagstuk. (Men beseft nog niet ten volle dat het construe ren van goede grafische uitbeeldingen een vak is.) Om tot verbeteringen te geraken werd voorge steld, een intensiever contact te bevorderen met collega's en verder zoveel mogelijk publici teit te geven aan de jaarlijkse studiedagen van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, aan de schriftelijke cursus PBNA-kartografisch tekenaar en aan de postacademische cursus sen. Wat de kosten betreft, men meende dat de kosten van de eigenlijke kartografie een der mate gering deel uitmaken van de kosten van planologische- en landinrichtingsprojecten, dat het inhuren van bekwame kartografische medewerkers een financiëel onbeduidende fac tor is. De TH en de Cultuurtechnische Dienst hebben reeds academisch gevormde kartografen aan gesteld, de kadastrale dienst overweegt dit. Ook daar groeit het aantal aanhangers. Het bleek trouwens, dat men in de komende jaren plaats kan bieden aan verscheidene HTS-karto- grafen (indien binnenkort een volwaardige kartografiestudie wordt geopend aan één van de Nederlandse HTS-en; er bestaat goede hoop, dat dit verwezenlijkt wordt). Zij die belang stellen in het volledige verslag van de postacademische cursus Landinrichting 1977, kunnen zich wenden tot mevrouw E. M. Seinstra-Fendel, Laboratorium voor Geodesie, Thijsseweg 11Delft. Tel.: 015-784548. W. Koopmans 48

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 18