LANDINRICHTINGSPROJECTEN De werkgroep Herziening Evaluatie van Landin richtingsprojecten (HELP) ontwikkelt nieuwe methoden ten behoeve van landinrichtingspro jecten. Deze methoden zijn bedoeld ter vervan ging van het tot dusverre gehanteerde systeem, waarbij per project het zgn. investeringseffect wordt berekend. Enkele van de belangrijkste verschillen zijn het investeringseffect heeft alleen betrek king op de effecten van de ruilverkaveling op de landbouw. De HELP-methode betrekt ook recreatie, natuur, landschap en externe ontsluiting in de beschouwing; bij het investeringseffect wordt de toestand voor ruilverkaveling vergeleken met de te verwachten toestand na uitvoering ervan. De HELP-methode vergelijkt het verschil tussen de toestand met en zonder ruilverka veling op hetzelfde toekomstige tijdstip; tenslotte zijn de berekeningsnormen en -methoden aangepast aan de nieuwste we tenschappelijke inzichten. Het betreffende rapport wordt dezer dagen af gerond en zal aan de Centrale Cultuurtechni sche Commissie, die er indertijd om heeft ver zocht, worden aangeboden. Het is de bedoe ling, dat deze Commissie aan de bewindsman advies uitbrengt in hoeverre en op welke wijze het nieuwe evaluatiesysteem in de komende jaren in de praktijk kan worden ingevoerd en de daarbij te hanteren normen. Na ontvangst van dit rapport zal hij het de Kamer doen toekomen. LANDINRICHTINGSWET Binnen het secretariaat van de Interdeparte mentale Commissie Landinrichtingswet vinden besprekingen plaats over een ontwerp-Landin- richtingswet. Naar het zich laat aanzien zal in die commissie spoedig interdepartementaal overleg plaatsvinden over het concept van een wetsontwerp, dat is gebaseerd op de Interim nota Landinrichtingswet en de inmiddels daar omtrent uitgebrachte adviezen. Verwacht kan worden dat de regering dit kalenderjaar tot de indiening van een ontwerp-Landinrichtingswet kan overgaan. Oprichting „Kring voor Remote Sensing" In de afgelopen jaren hebben velen kennis ge maakt met „remote sensing" of „teledetectie". Vooral in de landbouw, in de aardwetenschap pen en in de civiele techniek is en wordt onder zoek gedaan naar de toepassingsmogelijkheden van remote sensing. In deze vakgebieden wordt remote sensing, zij het nog op beperkte schaal, operationeel toegepast. In Nederland heeft vooral de voormalige overheidswerkgroep NIWARS een belangrijke bijdrage geleverd aan hpt onderzoek op dit gebied. Bij de toepassing van remote sensing wordt voornamelijk vanuit vliegtuigen en satellieten informatie verzameld over het aardoppervlak: de grond, het gewas, het water, en de door mensen gemaakte objekten. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de door het aardoppervlak gereflecteerde of uitgezonden elektro-magne- tische straling. Behalve van licht, wordt van straling gebruik gemaakt waarvoor het oog on gevoelig is, zoals infra-rood en microgolf stra ling. Ter illustratie een voorbeeld, betrekking hebbende op de waarneming van de zee. Met delen van het zichtbare licht (golflengte: 0.3-0.8 micrometer) kan de sedimentlast van het water worden geschat. Uit de thermisch infra-rood straling (golflengte: ca. 10 micrometer) kan de temperatuur van het wateroppervlak worden af geleid. Met radar (golflengte in centimeters) kan tenslotte informatie worden verkregen over het golfpatroon van het zee-oppervlak. Bij alle remote sensing toepassingen moeten stralingsgegevens worden vertaald in voor het vakgebied relevante informatie. De oplossing van dit vertaalprobleem vormt de sleutel tot het gebruik van remote sensing in de praktijk. Remote sensing is bij uitstek een interdiscipli naire aangelegenheid, waarbij kennis omtrent de fysische achtergronden van de methode enerzijds en kennis over de voor het vakgebied relevante informatie anderzijds moeten worden gecombineerd. Alleen door interdisciplinaire sa menwerking kunnen zinvolle remote sensing toepassingen worden ontwikkeld. In dit besef heeft het onderstaande comité het initiatief genomen tot oprichting van een „Kring voor Remote Sensing" in Nederland. Deze Kring zal een ontmoetingspunt vormen voor deskundigen, gebruikers en geïnteresseerden uit diverse vakgebieden. De aktiviteiten van de kring zullen bestaan uit het organiseren van voordrachten, excursies, etc. Tevens zal, mo gelijk in samenwerking met de ambtelijke „Be- geleidings Commissie voor Remote Sensing" (BCRS) een informatie-bulletin worden ver zorgd. De contributie zal vermoedelijk tien tot vijfentwintig gulden per jaar bedragen. Belangstellenden worden verzocht zich schrifte lijk of telefonisch aan te melden bij het secreta riaat van de kring i.o. Zij zullen te zijner tijd een uitnodiging voor de oprichtingsvergadering en een aanmeldingsformulier ontvangen. Het comité: Ir. Th. A. de Boer, Centrum voor Agro-Biolo- gisch Onderzoek, Wageningen; Ir. J. H. Bijleveld, Ingenieursbureau voor Envi- 55

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 25