boeken ronmental Analysis and Remote Sensing, Delft; Dr. Ir. R. A. Feddes, Instituut voor Cultuurtech niek en Waterhuishouding, Wageningen; Ir. B. P. Hageman, Rijks Geologische Dienst, Haarlem; Drs. J. van Kuilenburg, Geografisch Instituut, Rijks Universiteit, Utrecht; Ir. A. Rosema, Ingenieursbureau voor Environ mental Analysis and Remote Sensing, Delft; lr. A. Waalewijn, Meetkundige Dienst van Rijks waterstaat, Delft; Drs. G. van Wirdum, Rijks Instituut voor Na tuurbeheer, Leersum; P. R. J. Satter, KLM-Aerocarto, Den Haag; Dr. Ir. I. S. Zonneveld, Internationaal Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde, Enschede. Secretariaat „Kring voor Remote Sensing" i.o.: p.a. EARS BV, Kanaalweg 1, Postbus 449, Delft. Tel. 015-562500. Theorie und Praxis der elektro-optischen Entfernungsmessung Die Technische Akademie Wuppertal veranstal- tet am 18. und 19. Mai 1978 unter der Leitung von Prof. Dr.-lng. H. J. Meckenstock ein Semi nar Theorie und Praxis der elektro-optischen Entfernungsmessung". Namhafte Vertreter der Industrie, der Hochschulen und der Praxis wer den nicht nur einen Überblick geben über die neuesten Entwicklungen integrierter MeSsyste- me, sondern werden auch Hinweise geben zur praktischen Handhabung sowie zur Vermeidung typischer Fehler. Nicht zuletzt sollen auch Fra- gen des wirtschaftlichen Einsatzes angespro- chen werden. Mit dem Seminar ist eine kleine Ausstellung der wichtigsten Neuentwicklungen verbunden. Nahere Auskünfte und Einladungen durch die TAW, D-5600 Wuppertal 1, Postfach 130465, Telefon 0202/7495-1Telex 8592525 taw d. Een interactief grafisch systeem bij Fugro- Cesco BV Het ingenieursbureau Fugro-Cesco BV in Leid- schendam heeft mede voor haar landmeetkun dige activiteiten een interactief grafisch systeem aangeschaft. Het systeem is een volledig hard ware en software pakket van het Amerikaanse bureau M Et S Computing Inc. De apparatuur bestaat onder meer uit een centrale verwer kingseenheid met een mini-computer DEC PDP 11/34, een werkstation met twee beeldbuizen, een digitaliseertafel en een automatische plotter. Het systeem zal vooral worden gebruikt voor landmeetkundige berekeningen, het maken van grootschalige kaarten en het opbouwen en in werken van thema-bestanden (vooral leidingen registratie). Met het systeem zullen de kaartver- vaardigingsprocedures verder kunnen worden gemoderniseerd en zal Fugro-Cesco voortaan de kaarten ook in digitale vorm op de magneet band of schijf kunnen leveren. Wat betreft de leidingenregistratie, wordt ver wacht dat ook in Nederland de grote kaartge bruikers een interactief grafisch systeem zullen gaan gebruiken. Daar Fugro-Cesco ook op dit gebied reeds een aantal jaren actief is, hoopt zij met haar diensten en produkten hierop aan te sluiten. Nederlandse Vereniging voor Geodesie Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie is thans als volgt samengesteld prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, voorzitter; ir. J. B. K. Sonnenberg, secretaris; ir. P. A. M. Vos, penningmeester; mr. ir. J. L. G. Henssen, vice-voorzitter; ir. G. Jacobs, lid. Het adres van het secretariaat luidt Waltersingel 1, postbus 9046, 7300GH Apeldoorn. FRIESLAND VANUIT DE LUCHT Samensteller: S. J. van der Molen. Sesam Spe cial, een uitgave van Bosch en Keuning N.V. te Baarn. 213 blz., prijs f 42,50 (bij intekening f 35,-). Wie het bovengenoemde boekwerk bestudeert zal snel merken dat hij in feite twee afzonderlijke werken tegelijk in handen heeft: voorin een geo grafisch georiënteerde tekst, achterin een ver zameling foto's. Behalve het onderwerp Fries land hebben die twee slechts de boekband met elkaar gemeen. Afgaand op de opmerking in de inleiding van de samensteller, ligt de nadruk op de luchtfoto's. Na het bekijken daarvan (ruim 150 blz.) had ondergetekende behoefte aan wat nadere gegevens, zoals een kaart van Friesland. Men zou veronderstellen dat de aan de foto's voorafgaande inleidende hoofdstukken daarin voorzien. Maar nee, geen kaart of plattegrond te vinden. Bovendien bevatten die hoofdstuk ken geen verwijzing naar de foto's (van het om gekeerde is evenmin sprake). Wel wordt de lezer overstroomd met stijlbloempjes en getal len. Bijvoorbeeld deze: ,,ook de waddeneilan den zakten: van 2,27 tot 1,71" (tussen 1880 en 1973). En daarmee wordt dan bedoeld de daling van het bevolkingsaandeel van deze eilanden in procenten van de totale Friese bevolking. En de foto's dan? Deze komen alle uit de archie- 56

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 26