agenda literatuur ven van twee in het boek genoemde bedrijven. Het zijn uitsluitend vogelvlucht opnamen. Dat geen vertikaalopnamen zijn geplaatst is onbe grijpelijk. De foto's bestaan grotendeels uit zwart-wit afdrukken en voor een klein gedeelte uit kleuren afdrukken. Beroepshalve is onderge tekende vertrouwd met de uitmuntende beeld kwaliteit van dergelijke luchtfoto's. Maar bij de reprodukties in dit boek is van die kwaliteit niet veel terug te vinden. De kleurenreprodukties zijn in sommige gevallen zelfs ronduit slecht. Afgezien van deze druktechnische onvolkomen heden is het bekijken van de foto's verder ook geen onverdeeld genoegen. De foto's hebben voor het overgrote deel stads en dorpskernen tot onderwerp. Het Friese land schap komt verhoudingsgewijs weinig aan bod. „Friese stads- en dorpsgezichten vanuit de lucht" zou een betere titel geweest zijn. Veel foto's zouden beter tot hun recht zijn gekomen, indien daarnaast een overeenkomende verti- kaalopname was geplaatst; typische patronen komen daarop veel beter uit. Het valt niet mee om 150 blz. te moeten be kijken zonder dat in de plaatsing en volgorde een duidelijke „lijn" zit. Formeel zijn de foto's gebiedsgewijs geordend, maar door het ontbre ken van kaarten en van een in het oogspringen de indeling, heeft de lezer daar weinig baat bij. De onderschriften bieden al evenmin houvast: veel niet ter zake doende details en talrijke fou ten (links en rechts verwisseld; verwijzing naar delen van foto's die bij de lay-out zijn wegge vallen e.d.). Een regelrechte blunder is het spie- gel-verkeerd plaatsen van de foto van Staveren op blz. 67. Kortom een „goedkoop" boek: goedkoop van opzet, goedkoop van lay-out en goedkoop wat onderschriften betreft. Friesland als handels waardus. Ir. J. H. Loedeman T.m. 8 april 1978 Technisch Tentoonstellingscentrum, Kanaalweg 4, Delft. Tentoonstelling „Kartografie in Zwitser land". 10 en 11 april 1978 Technische Akademie Wuppertal e.V. Seminar Straften- und Leitungskataster. T.m. 29 april 1978 Technisch Tentoonstellingscentrum, Kanaalweg 4, Delft. Tentoonstelling „Moerdijkbrugeen voorbeeld van recycling". 18 en 19 mei 1978 Technische Akademie Wuppertal e.V. Seminar „Theorie und Praxis der elektro-optischen Ent- fernungsmessung". De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van Geodesia worden geleend uit de bibliotheek van de afdeling Landmeetkunde van de HTS voor de Bouwkunde, t.a.v. B. J. Klein Rouweler, Vondellaan 2 te Utrecht. Vermessungstechnik 1977-9 Cernikov, Anforderungen an Laufendhaltung, Ge- nauigkeit und Massstab grossmassstabiger Karten von Stadten und anderen Ortschaften. Henning, Ergebnisse der geodatisch-kartographischen und liegenschaftsdienstlichen Zusammenarbeit in der Hauptstadt der DDR, Berlin. Bittner, Gestaltung der Liegenschaftsdokumentation und -information für landliche Gebiete. Struck, Rationalisierung von Liegenschaftsvermessung durch Koordinatenkatas- ter. Vesper, Lück, Umbildegerat "Episkop mit Zusatzeinrichtunq". Söiiner, Beitraae zur Theorie der Farbmischung von Multispektralbildern in Farb- mischprojektoren. MontagBestimmung geozentri- scher Stationskoordinaten nach der Bahnmethode der Satellitengeodasie. Jochmann, Eine Bemerkung zur Kollokation. Dietrich, Zur Bearbeitung von Eis- bewegungsmessungen durch Kollokation. Bahnert, Einige physikalische und meteorologische Grund- lagen ausserer Einflüsse auf geodatische Messun- gen. Junghanns, Erfahrungen bei Deformations- messungen an Gewichtsstaumauern. Hafner, Geo datische Messungen zur Erkundung einer Gebirgs- verlagerung im Stauraum einer Talsperre. Goretzki, Die Beeinflussung der Genauigkeit eines Sekunden- theodolits durch die Masse eines Aufsatzstrecken- messgerats. Reckziegel, Strukturuntersuchung tro- pischer Gewassernetze zur Kartendarstellung. 1977-10 Nikisov, Zur Entwicklung der thematischen Karto- graphie in der UdSSR. Sirjaev, Zur Problematik automatisierter kartographischer Systeme. Mozzu- chin, Die nivellitische Refraktion und die Methoden ihrer Berücksichtigung. Beregovoj, Kienko, Erfor- schung der Naturschatze der Erde mittels Ferner- kundung. Bonau, Zur Notwendigkeit geodatischer Vorschriften im Meliorationswesen. Bahrtert, Me teorologische Einflüsse auf geodatische Messun gen. Hübner, Einfluss der terrestrischen Refraktion auf den Laserstrahl in bodennahen Luftschichten. Feist, Die Orientierung der Zielachse von Aufsatz- geraten der elektrooptischen Entfernungsmessun- gen zur Zielachse des Theodolits. Kartografisch Tijdschrift 1977-3 Funakoshi, Koeman, Chinese stadsplattegronden en topografische kaarten uit graftomben van de Han-dynastie. van den Dries, Kaartenverzamelingen in Nederland. Algemeen overzicht en beschrijving van de verzameling van de afdeling Geodesie, TH Delft. Harten, Nederland in 1300 en 1550 (Blad VIII 3 uit de Atlas van Nederland). Met kaartbijlage. Verroen, Een voorlichtingskaart over nieuwe weg wijzers in Amsterdam. 57

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 27