Een stap in de richting van een coördinatenkadaster door ir. J. Polman, hoofd van de afdeling Onderzoek van de Centrale Directie van het Kadaster en de Openbare Registers Bij het hanteren van de term "coördinaten- kadaster" komt men al gauw tot de conclusie dat dit begrip niet door iedereen op dezelfde wijze wordt geïnterpreteerd. Daarom is een definitie van het begrip "coördinatenkadaster" in een verhaal, waarbij deze term zelfs in de titel voorkomt, niet overbodig. Laten we beginnen met de betekenis van het woord "kadaster", een begrip, dat u waar schijnlijk niet geheel onbekend in de oren klinkt. In de ruimste zin van het woord kan men daaronder verstaan informatie over vastgoed, opgeslagen in registers en afgebeeld op kaar ten. Spreekt men over een bepaald soort vast goedinformatie dan wordt het woord "kadas ter" gebruikt in combinatie met een ander woord, b.v. eigendomskadaster, leidingenka daster of straten kadaster. In Nederland wordt de term "kadaster" niet alleen gebruikt voor de aanduiding van een informatieverzameling, maar vooral ook in de betekenis van het instituut "Kadaster", de overheidsinstelling, die zich bezighoudt met de registratie van de zakelijke rechten op onroe rend goed. Een derde betekenis van het woord "kadaster" heeft betrekking op het landmeetkundige as pect van de registratie van de zakelijke rechten op onroerend goed. Men komt dan terecht bij de technische uitvoering van de registratie van kadastrale grenzen. Men spreekt van een grafisch kadaster als de meetkundige infor matie over kadastrale grenzen uitsluitend is vastgelegd op kadastrale kaarten. Bij een getallenkadaster beschikt men naast de gra fische informatie ook nog over numerieke informatie in de vorm van de meetgegevens, Inleiding gehouden op 28 oktober 1977 in Utrecht op het negende NGL-congres. waarmee de grenzen in het terrein zijn vast gelegd. Bij een coördinatenkadaster tenslotte zijn de grenspunten van kadastrale percelen in coör dinaten bepaald. De kadastrale kaart komt bij deze registratievorm tot stand als afgeleide van deze coördinaatgegevens. Bij de kadastrale dienst in Nederland is vooral het getallenkadaster in gebruik. De meetgege vens, waarmee nieuwe kadastrale grenzen zijn vastgelegd, worden bewaard in het veldwerk archief. Bij het uitzetten van kadastrale gren zen ten behoeve van grensaanwijzingen maakt men zoveel mogelijk gebruik van de meet- getallen uit het veldwerkarchief. Alleen wan neer het veldwerkarchief incompleet is, zal men maten aan de kadastrale kaart ontlenen. In de jaren zestig werd een eerste aanzet gege ven tot het gebruik van de computer bij het ver werken van meetgegevens ten behoeve van hermetingsprojecten. Daarbij werden alle op genomen detailpunten in coördinaten bepaald om de kaartering van de nieuwe plans met een 35

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 5