Figuur 1. Verwerkingsschema tekenautomaat mogelijk te maken. In deze gebieden ontstond dus een coördinatenkadas- ter. Het toen gebruikte systeem "Tachymetrie" en ook het later geïntroduceerde systeem "Detailmeting" waren er echter niet op gericht om de opgebouwde bestanden ook na de her meting bij te houden. De bijhoudingsmetingen werden in de op deze wijze hermeten gebieden volgens de klassieke methode verwerkt, waar door een soort mengvorm van coördinaten- kadaster en getallenkadaster ontstond. Pas het vorig jaar geïntroduceerde systeem "Detail meting 76" maakt het mogelijk de opgebouwde bestanden bij te houden op de P880 computer van het rekencentrum van de dienst in Apel doorn. Dit betekent dus een eerste stap in de richting van een coördinatenkadaster. De vraag is nu of deze ontwikkeling gestimu leerd moet worden of niet. De voordelen van een coördinatenkadaster hebben vooral betrek king op een effectief gebruik van moderne technische hulpmiddelen waardoor de produc tiviteit kan worden verhoogd. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan de inschakeling van apparatuur als elektronische tachymeters, computers en tekenautomaten, maar vooral ook aan de ontwikkeling van een doelmatig productieproces op basis van deze apparatuur. Verhoging van de productiviteit mag echter niet het enige criterium zijn voor het overgaan op een andere productiemethode. Er dienen waar borgen te worden geschapen, dat aan dezelfde eisen wordt voldaan, die ook aan het bestaande productieproces zijn gesteld. Aan welke eisen zal men nu bij het opzetten van een coördinatenkadaster moeten voldoen? Om te beginnen zal men de gegevens zodanig moeten opslaan, dat ze gemakkelijk toeganke lijk zijn ten behoeve van het bijhoudingsproces en voor de informatieverstrekking over grenzen van kadastrale percelen. Dit betekent in con- creto dat de perceelsgegevens toegankelijk moeten zijn via perceelnummer en dat de coördinaatgegevens zowel via perceelnummer als via puntnummer te vinden zijn. Ook is het van belang dat de numerieke bestanden in grafische vorm zichtbaar worden gemaakt. Een tweede aspect heeft betrekking op de kwaliteit van de coördinaatgegevens. De rela tieve ligging van detailpunten moet aan verge lijkbare nauwkeurigheidseisen voldoen als bij een getallenkadaster. Dit betekent, dat men maten aan het coördinatenbestand moet kun nen ontlenen, die voldoen aan de eisen van de HTW. Het uitgangspunt van de HTW is ge weest, dat de idealisatienauwkeurigheid van grenspunten bepalend is voor de nauwkeurig heid waarmee de grenspunten worden vast gelegd. Ook aan de betrouwbaarheid van de coördinaatgegevens dient grote aandacht te worden besteed. Er moeten waarborgen wor den geschapen dat meetfouten tijdig worden opgespoord. Een derde aspect heeft betrekking op de han teerbaarheid van een coördinatenkadaster in de dagelijkse praktijk. Voor de meting in het veld moet men de be schikking hebben over doelmatige meetmetho den en praktische gebruiksregels. Bij de verwerking van de metingen dient ook het gebruiksgemak voorop te staan naast het streven naar een effectieve verwerkingsproce dure, gericht op een verhoging van de producti viteit. Met de ontwikkeling van het reeds genoemde systeem Detailmeting 76 is een poging gedaan met de beschikbare hulpmiddelen een pro ductiemethode te ontwikkelen gericht op de opbouw en instandhouding van een coördi natenkadaster in gebieden waarvoor herme tingen in uitvoering komen. Het systeem kan dus zowel voor de verwerking van hermetingen als voor de verwerking van bijhoudingsmetingen worden gebruikt. Daarnaast is het systeem ook geschikt ge maakt voor de verwerking van metingen ten behoeve van de vervaardiging van andere kaar ten, zoals de grootschalige basiskaart van Nederland en de werkplans-2 in ruilverkave lingen. Aan deze toepassingen van het systeem wordt hier verder geen aandacht besteed. In figuur 1 ziet u een globaal verwerkings schema van dit systeem. De basisgegevens voor de verwerking worden gevormd door de gegeven coördinaten en de uitgevoerde metin gen. Het rekenprogramma zorgt voor de ver- Jcoörd. r bank T perc. code./ 'nieuwe coörd. I 'meting. «3— -j perc. kaart teken- progr. reken - progr. coörd lijst 36

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6