stabielere opstelling van het instrument; kortere tijd per opstelpunt; stabielere baakopstelling; gebruik van elektronische calculator met ge heugenfaciliteiten maakt een snellere con trole van de waarnemingsresultaten in het veld mogelijk; beter waarnemen mogelijk; minder weersafhankelijk; produktieverhogend; kostenbesparend. Nadelen: uitsluitend bruikbaar voor doorgaande wa terpassing langs per auto begaanbare we gen; vaste punten kunnen meestal niet per auto worden bereikt; verkeersintensiteit kan belemmerend wer ken; inwerkperiode relatief lang; refractie door warmtestraling auto's; waarnemingsgewoonten kunnen systemati sche fouten veroorzaken; hoge investeringskosten. 3. CONCLUSIES De resultaten die in Zweden met gemotoriseer de waterpassing werden behaald tonen aan dat deze methode onder bepaalde omstandigheden een duidelijke produktieverhoging ten gevolge heeft, terwijl de nauwkeurigheid en betrouw baarheid eveneens toenemen in vergelijking tot de conventionele methoden. Daarbij kan tevens een kostenbesparing per kilometer waterpassing worden verkregen. De beloningsstruktuur, de verkeersintensiteit, de topografie en het klimaat wijken in ons land dermate af van de situatie in Zweden dat ten aanzien hiervan nog geen conclusies zijn te trek ken. Of de methode ook in Nederland dezelfde pro duktieverhoging en kostenbesparing zal opleve ren als in Zweden zal de praktijk uitwijzen. LITERATUUR Becker, J. M.: Experiences using motorized levelling tech niques in Sweden. FIG, Stockholm 1977. Huther, G.Das Prazisions-Kompensatornivellier Nl 002 des VEB Carl Zeiss Jena. Vermessungsinformationen, VEB Carl Zeiss Jena 1977. Peschel, H.: Das Motorisierte Prazisionsnivellementleis- tungsfahigstes Verfahren genauer Höhenmessungen. Ver- messungstechnik (1974) H. 2, biz. 57-64. Strosche, H.: Das Motorisierte Nivellement-Forderungen an ein Nivellier. Vermessungsinformationen, VEB Carl Zeiss Jena 1977. INTRODUKTIEDAG GEMOTORISEERD WATERPASSEN Op 17 maart j.I. introduceerde Ingenieursbureau Oranjewoud in Hotel-Restaurant Tjaarda" te Oranjewoud voor vertegenwoordigers van o.m. Gasunie, Nederlandse Aardoliemaatschappij, Rijksdienst IJsselmeerpolders en Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat de gemotoriseer de nauwkeurigheidswaterpassing. Naast voordrachten van Ir. A. Urban en Dipl. Ing. J. M. Becker, waarvan het voorgaande ar tikel een samenvatting is, werd de gemotori seerde waterpassing gedemonstreerd. Zoals de heer Urban in zijn voordracht stelde, is de gemotoriseerde waterpassing minder weers afhankelijk dan de conventionele waterpassing. Tijdens de demonstratie kon men dit aan den lijve ondervinden, omdat deze in felle hagel buien plaats vond. Nadat het meetinstrument Nl 002 en de voorzie ningen aan de instrumentauto en de baak auto's waren getoond, verdwenen de drie auto's al waterpassend uit het gezicht. Oranjewoud kan terugzien op een geslaagde introduktie. GESLAAGD Onderzoek voor landmeetkundig ambtenaar veld dienst van het Kadaster J. v. Dartel, Breda; G. v. Eyden, Amsterdam; A. Steen hagen, Zwolle; D. P. Sterkenburg, Rotterdam; J. F. Swarts, Arnhem; J. Vrieling, Assen; A. Molenaar, Rotter dam. Eindexamen CTO H. A. Brehler, H. J. M. Bruyns, G. Corporaal, J. v. Dijk, A. G. v. Eek, P. H. v. Gelder, W. A. P. Floes, A. S. Y. Jacht, A. Mast, mej. M. E. H. Mevis, A. J. M. Ruiter, P. G. K. v. d. Schriek, W. Smit, H. ter Steege, C. J. F. Waaldijk, W. Witteveen, B. Borger, R. P. G. Bosmans, C. Catsburg, J. F. Dekker, S. R. Dijkstra, R. Hoogendoorn, A. Koerts, T. A. Overeem, W. A. Roos, M. J. de Ruyter, D. v. d. Schee, H. G. v. Schlun, J. Smit, W. H. v. Tongeren, H. P. M. Ver heggen, mej. S. Vogelsang, E. Vos, J. W. v. Willingen, mej. M. Th. Zeitzen. 108

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 14