Waarheid rond een verleden door R. B. M. ten Kroode, adjunct-chef tekenkamer en kadaster der Algemene Secretarie van de gemeente Amsterdam. Een bekend Nederlands schrijver heeft eens gezegd, dat het niet mogelijk is terstond de waarheid te ontdekken, zo gelijk zij is. Bij elke ontdekking wordt de waarde van het ontdekte overdreven, ten gevolge waarvan zich direct een groep tegenstanders vormt, die op haar beurt in tegenovergestelde richting overdrijft. Pas in een later stadium zal, door het heilzaam toedoen ener „Veritas in medio", de waarheid de juiste gestalte krijgen. Vanuit bovenstaande gedachtengang gerede neerd is elke ontdekking ook die van Arling ton H. Mallery, gedaan in 1956 de moeite van een aandachtige kennismaking waard. Mallery, in dienst van de Amerikaanse Hydrografische Diensten het Weston Observatorium te Boston, heeft een oude kaart onderzocht, die in de Staatsarchieven was opgeborgen. Deze kaart de zogeheten Piri Re'iskaart of Re-kaart is gevonden tussen oude voorwerpen in het voor malig paleis van de sultan van Constantinopel. De Re-kaart, welke een kopie moet zijn van het oorspronkelijke exemplaar, zou in de jaren rond 1929 zijn overgebracht naar de bibliotheek van het Amerikaanse Congres. Zij heeft daar jaren gelegen omdat men er, in historische zin, geen raad mee wist. Het is mogelijk en ik houd het zelf voor waar schijnlijk, dat deze kaart opzettelijk is achterge houden. Dit is verklaarbaar, omdat zaken, ten aanzien waarvan de wetenschap geen antwoord kan geven vooral wanneer dat antwoord niet in algemeen geaccepteerde opvattingen kan worden ingepast nu eenmaal niet gauw in de publiciteit komen. De Piri Re'iskaart de naam Piri Re'is is later ontstaan, en heeft niets met de vervaardigers uitstaande toont de oude wereld in een pro jectiesysteem, dat ons volkomen vreemd is en waarvan de sleutel verloren is gegaan zodat, al vorens een vergelijking met onze huidige kaar ten te maken, eerst een transformatiesysteem moet worden gevonden. Mallery mocht, na langdurig experimenteren, de voldoening smaken zijn inspanningen beloond te zien door het vinden van dat transformatiesysteem. Vergelijking van zijn getransformeerde kaart met onze moderne kaarten is opzienbarend. Antarctica bijvoorbeeld, werd in 1773 door James Cook ontdekt, doch de Re-kaart geeft een uiterst nauwkeurig beeld van dit continent. Even verwonderlijk is het dat op de Re-kaart in het Antarctisch gebied bergketens zijn ingetekend, die pas in 1952 zijn ontdekt. Nog opmerkelijker is het, dat gletsjers en onher bergzame gebieden zijn gekaarteerd waarvan men thans weet, dat zij ongeveer 10.000 jaar ge leden, in de ijstijd, hebben bestaan. Afgezien van het feit, dat deze oude kaart bijzondere in formaties geeft, ademt zij een hoogstaand vak manschap uit. Hoe is het te verklaren, dat 10.000 jaar geleden een cultuur zo ontzagwekkend precies gegevens over het aardoppervlak heeft kunnen opteke nen? Streng geredeneerd naar de huidige opvattin gen moet dit, zo er toen reeds mensen beston den, uitgesloten worden geacht. De algemene opvatting is immers, dat een supercultuur welke onze cultuur is voorgegaan, niet heeft bestaan. Toch geeft de historie één vingerwijzing in de richting van een supercultuur. In twee dialogen Timaeus en Critius geeft Plato (427-347 v. Chr.) een beschrijving van het continent Atlan tis en zijn ondergang 9000 jaar daarvoor. Daar de Re-kaart geacht wordt 10.000 jaar oud te zijn werd direct de conclusie getrokken, dat de vervaardiging van deze kaart aan de bewo ners van dit continent moet worden toegeschre ven. Het is echter een misvatting dit aan te nemen, 99

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 5