daar een cultuur die het kartograveren zo ver bluffend goed beheerste, nimmer zou vergeten haar eigen continent duidelijk in kaart te bren gen. Op de Re-kaart is in die richting niets con creets te vinden. Geheel los van het vorenstaan de moet men tegenover eerder genoemde dialo gen nogal sceptisch staan, omdat zij zijn geba seerd op verklaringen van percipiënten. Professor Hapgood, een wetenschapshistori cus, hoorde van Mallery's werk en heeft van deze oude kaart een studieobject gemaakt. Een groep studenten van het Keene State College, onder leiding van de genoemde hoogleraar, heeft elk detail van de Re-kaart nauwkeurig on derzocht en met huidige kaarten vergeleken. Ook het resultaat van die studie is verbluffend. De Re-kaart bleek, na in zijn geheel naar het huidige coördinatenstelsel getransformeerd te zijn, zó goed gekartografeerd, dat slechts een afwijking kleiner dan enkele graden werd ge constateerd. Terecht stelde Hapgood, dat deze afwijking is toe te schrijven aan verschuivingen van de continenten. Hapgood heeft het resultaat van het project ge publiceerd in een boek: ,,Maps of the ancient Sea Kings". Uit de titel van het boek blijkt, dat niet alleen de Re-kaart is onderzocht, doch ook andere kaar ten, waaronder de Orbis Terrarum, de Eratos- theneskaart, de Columbuskaart en de Portola- nokaart. Juist door vergelijking met deze geografische werken wordt het vakmanschap van de maker der Re-kaart sterk geaccentueerd. Wij beschikken met de Re-kaart over visueel be wijsmateriaal, dat op geen enkele wijze in de be staande opvattingen kan worden ingevoegd. Hieruit blijkt, dat de werkzaamheden, die de wetenschapshistoricus wacht, niet primair zijn gelegen in het verzamelen van geschiedkundig belangrijk materiaal, maar in het bij stukjes en beetjes aanpassen van onze geschiedenis, die daar vanaf wijkt. Het aanpassen van de geschiedenis zal, met be trekking tot de Re-kaart, zeker moeilijk zijn, in dien zij het enige bewijsmateriaal vormt, dat is overgebleven uit de invloed van een supercul tuur op een subcultuur. In het vorenstaande is nog geen verklaring ge geven voor het feit dat de oude kaart de naam draagt van een Turkse admiraal. Piri Re'is ge noot, als admiraal van de Turkse Vloot, grote vermaardheid als kartograaf. Hij heeft dan ook vele kaarten vervaardigd die evenwel verdacht veel lijken op de onderwerpelijke kaart. 100 Uitgaande van dat gegeven gaan er in Turkije dan ook vele stemmen op voor de bewering dat deze Turkse admiraal de oude kaart zelf zou hebben vervaardigd, welke mening door de conservator van de kaart een museum te Ankara van harte wordt onderschreven. Een mijns inziens onbenullig standpunt. Ter ontmaskering van deze „Turkse illusie" is on der meer aan te voeren dat admiraal Piri Re'is slechts korte reizen maakte en nimmer richting Amerika heeft gekoerst, zodat hem beter de status van mediterrane zeeman kan worden toe gekend. Het aandeel van de Turkse admiraal is dan ook terug te voeren tot de simpele vraag: ,,Hoe komt deze admiraal in het bezit van dit artefact?" Het antwoord op die vraag zal ons waarschijnlijk altijd onthouden blijven. Gemaks halve blijf ik bij gebrek aan iets beters de naam van deze admiraal gebruiken ter aandui ding van de oude kaart. Of kaarten? Het is zonder meer aannemelijk te veronderstel len dat ook Columbus over een dergelijk kopie heeft kunnen beschikken. Het is zelfs denkbaar dat de Re-kaart deel heeft uitgemaakt van de zogeheten Perestrello-papieren. Deze papieren waren eigendom van de schoonvader van Co lumbus, kapitein van Porto Santo en leider van de eerste Portugese kolonie Bartolomeo Perestrello. Geschiedschrijvers beweren waaronder Co lumbus buitenechtelijke zoon dat de Peres trello-papieren van zulke bijzondere betekenis waren, dat het Columbus een verstandshuwelijk met de adellijke, oudere en tot een andere kaste behorende dona Filipa Moniz Perestrello zonder meer waard was. Het blijft gissen, maar vast staat dat Columbus reis naar Amerika aanzienlijk minder spectacu lair zou zijn geworden, indien het zeker was dat bij de overtocht de Re-kaart tot de navigatie middelen behoorde. Een geheel andere vraag welke moeilijk te be antwoorden valt is deze: ,,/s de Re-kaart ge maakt ter afbeelding van een platte of van een bolvormige aarde?". Uit het feit dat het Andesgebergte op de Re- kaart is afgebeeld mag men aannemen dat de Stille Oceaan bij de Re-kaartvervaardigers be kend was. Of hieruit ook de oceanische verbin ding met Azië bekend mag worden veronder steld een belangrijk gegeven voor theorieën omtrent de bolvormigheid van de aarde is alleen te beantwoorden indien men over de vol ledige Re-kaart kan beschikken. U ziet, de Re-kaart dwingt ons tot het doen van veronderstellingen en heeft de wetenschaps-

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6