vervulde vacatures voorzigtige mannen draagt Cornelius Pijnacker vrijwillig op deze verbeeterde afbeelding van hun gewest". Lang berustte men nu en kon men berusten in het door Pijnacker voor Drenthe geleverde. Men berustte tot 1692, want dan wordt melding ge maakt van de Franse kaartenmaker N. Sanson van Abbeville. In zijn grooten Atlas verschenen zoveel mogelijk ook van elk Nederlands gewest afzonderlijke bladen. De Fransman plaatste het noorden bovenaan. Vermeldingswaard is nog een beschrijving van de Nieuwe Kaart van het vrije landschap Drenthe" uitgegeven in 1795, door J. van Jagen. Deze was, als kunstenaar voor die tijd een vrij goed werkman. Doch een kaart die die nen moest bij de Tegenwoordige Staat van alle Volkeren" moest boven de blaam van on nauwkeurigheid verheven zijn. Dan volgt een opsomming van die onnauwkeu righeden ,,En ziet, de Smildervaart komt hier voor, als ,,in 1767 nieuw gegraven" terwijl de zelfde graveur in 1771 de woorden gesneden had ,,in 1769 nieuw begonnen". Ik denk, dat het denkbeeld werkelijk in 1767 ontstaan, pas in 1769 met der daad tot rijpheid kwam. Doch de rigting dezer vaart is aan het noordeinde mede onjuist: tenzij men van het vroeger ontworpen plan later is afgegaan. De rigting" van de Smildervaart ging de heer Bodel Nijenhuis wel ter harte want ook bij de bespreking van een kaart vervaardigd door C. Covens en gesneden door C. van BaarseI ver meldt hij dat de rigting van de Smildervaart in dezelfde gebreken deelt als de hierboven ver melde". En zelfs een kaart van 1821 dus 25 jaar later is nog ten aanzien daarvan onjuist want: ,,De Smildervaart is er wel opgebragt, doch, niet ver van Assen, geheel onjuist". In 1840 zag eindelijk het beste werk over Drenthe het licht. Nadat het kadastrale werk zijn beslag had gekregen kwam het volgende werk tot stand Kaart van de provincie Drenthe, op last van de H.H. Gedeputeerde Staten opgemaakt uit de kadastrale plans, daartoe verstrekt op authori- satie van Z. Exc. den Heere Minister van Finan ciën. Zamengesteld door den landmeter der Ie klasse bij het kadaster, A. Werneke C. zn en door den opzigter bij 's Rijks Waterstaat J. C. Brauns ge tekend". Een kaart in 4 bladen, schaal 1 50.000. Dus m.b.v. de grootschalige kadastrale kaarten werd een kleinschalige topografische kaart ver vaardigd. 132 Het werk scheen nog al lange tijd in beslag ge nomen te hebben, want:De langdurigheid ba rer vervaardiging wordt rijkelijk opgewogen door harer volledigheid". In totaal heeft Bodel Nijenhuis 49 landkaarten beschreven waarvan ik u zojuist de voornaam- sten heb genoemd. Hij besluit zijn artikel met de volgende woorden. Wij zien uit al het bovenstaande dat de aard rijkskundige kennis, van dit Gewest door de kaarten verkregen, vrij wat verder gevorderd is dan van sommige andere Gewesten van Neder land. Ere en dank zij, behalve aan de ervaren kunstenaars, hiervoor mede toegebragt aan H.H. Gedeputeerde Staten van dit Gewest, en aan hem die tijdelijk aan hun hoofd was, den naastvorigen Gouverneur L. N. Grave van Randwijck". Tot zo ver de Drentse Almanak van 1851, waar uit blijkt dat ook in vroeger tijden Gedeputeer den van het Gewest Drenthe een belangrijke rol speelden bij de kaartvervaardiging van onze provincie Drenthe. Het is dus geen nieuw pad dat Gedeputeerde Staten betreden. Ook het werk voor de totstandkoming van de GBK- Drenthe zal wel lange tijd in beslag nemen, en daarom kan de hoop worden uitgesproken dat later ook van dit werk gezegd zal worden: ,,De langdurigheid harer vervaardiging wordt rijkelijk opgewogen door harer nuttigheid". De in deze rubriek vermelde functionarissen zijn be noemd in de vacatures zoals die eerder in personeels advertenties in Geodesia stonden vermeld. Gemeente Alkmaar Benoemd m.i.v. 15 maart 1978 tot technisch ambtenaar A ing. A. A. M. Goedhart (vroegere werkgever: Heidemij- Nederland B.V.). Gemeente Noordoostpolder Benoemd m.i.v. 1 april 1978 tot opzichter B F. J. H. ter Weele. Gemeente Eindhoven Benoemd m.i.v. 17 april 1978 tot landmeetkundig ambte naar A. A. C. M. Luijkx (vroegere werkgever: Ingenieurs bureau „Oranjewoud"). Gemeente Hoogezand-Sappemeer Benoemd m.i.v. 1 mei 1978 tot tekenaar A H. Brands (vroe gere werkgever: Gemeente Ede). Gemeente Arnhem Benoemd m.i.v. 15 mei 1978 tot tekenaar A 2e klasse G. Kerbof (vroegere werkgever: Gemeente Delft). Gemeente Alkmaar Benoemd tot tekenaar S E. R. de Graan (vroegere werk gever: Gemeente Haarlem).

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10