Nauwkeurigheid en bereik van elektro-optische afstandmeters, in het bijzonder van de Zeiss Eldi 2*) door Helmut Leitz, Oberkochen. Samenvatting: De belangrijkste kenmerken van een elektro-optische afstandmeter zijn, naast prijs en afmeting, nauwkeurigheid en bereik. De standaardafwijking van een éénmaal gemeten afstand wordt ontbonden in aandelen van toevallige en systematische fouten. De nadruk valt vooral op de invloed, die de zenddiode heeft op de meet- nauwkeurigheid. De gebruiker heeft praktisch nut van nadere gegevens over het bereik. 1. Analyse van de standaardafwijking in de afstand 1.1. Nauwkeurigheid van de fasemeting Een leek beoordeelt de nauwkeurigheid van een willekeurig instrument vaak naar de kleinste af- leeseenheid en naar de reproduceerbaarheid van de meetresultaten; in het geval van een elektro-optische afstandmeter naar het oplossend vermogen en de nauwkeurigheid van de fasemeting. De nauwkeurigheid van de fasemeting wordt in eerste instantie bepaald door de signaal-ruis verhouding van de ontvanger en in tweede in stantie door het oplossend vermogen. Tegen woordig wordt een nauwkeurigheid (standaard afwijking) van 2 mm bereikt bij een modula tiefrequentie van 15 megahertz en een oplos send vermogen van 1 promille 1 cm). Deze standaardafwijking wordt bereikt door het ge middelde te nemen van 4000 afzonderlijke me tingen van afwisselend de interne en externe gang van de lichtstraal en door de keuze van de juiste tijdsduur voor de meting. De standaardafwijking van de fasemeting is hierdoor dus de standaardafwijking van het fa severschil van het gemiddelde van deze 4000 metingen. Dit wordt gedefinieerd als de interne meetnauwkeurigheid ni; van de afstandmeter; rrij bedraagt 2 mm. 1.2. De cyclische fout De bekende cyclische fout, die sinusvormig op treedt bij de golflengte van de modulatiefre quentie, wordt veroorzaakt door de zender, die de elektrische of optische ontvanger storend beïnvloedt. De amplitude van de cyclische fout wordt tot maximaal 3 mm beperkt door zorgvuldige elek trische afscherming van het zendgedeelte, ver doorgevoerde scheiding van de optische licht wegen en zorgvuldige ontspiegeling van door zender en ontvanger gemeenschappelijk ge bruikte elementen (b.v. van het objectief). De hieruit voortvloeiende standaardafwijking mcyd bedraagt 2 mm. 7.3. De nauwkeurigheid van de schaalfactor De schaalfactor is afhankelijk van het 15 MHz kwartskristal, waarvan de fijne frequentie, de grove frequentie en de telfrequentie van de digi tale fasemeter afgeleid worden. Het kwartskris tal is niet ondergebracht in een door een ther mostaat gecontroleerde ruimte. Het is blootge steld aan de temperatuur van de omgeving. De invloed van de temperatuur op de frequentie bedraagt: 1. 10~6 tussen 0 en 30° C. 2. 106 tussen —5 en 35° C. 3. 10"6 tussen —10 en 40° C. De frequentie van de kwartsoscillator kan van buitenaf met een factor 100.10"6 veranderd worden. De frequentie wordt zodanig ingesteld, dat niet alleen de invloed van temperatuur en luchtdruk (brekingsindex van de atmosfeer) ge compenseerd wordt, maar ook de temperatuurs- drift van het kwartskristal zelf. Vanwege het niet-lineaire temperatuursverloop van het kwartskristal en verloop van de bre- kingsindexkromme, bedraagt de resterende fout ongeveer 1 -2.10~6. De stabiliteitsconstante over enige jaren is 3.10~6, met een jaarlijkse verandering van onge veer 110~6. Regelmatige jaarlijkse controles van de frequentie kunnen deze fout tot nul re duceren. Dit artikel is een vertaling van het artikel ,,Zur Genauig- keit und Reichweite von elektrooptischen Distanzmes- sern, am Beispiel des Zeiss Eldi 2", dat werd gepubliceerd in Zeitschrift für Vermessungswesen, nr. 4/77. 133

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 11