landmeetkundig tekenaar De laatste jaren is hij gaan twijfelen over zijn kans om dit werk te kunnen afronden, want er wordt steeds iets nieuws gevonden. Zo heeft één van zijn medewerkers een groep tot nu toe onbekende Nederlandse zeekaarten op gespoord. Dat zijn de oudste Nederlandse zeekaarten, die door schippers uit o.a. Edam in het begin van de 17e eeuw werden gemaakt. Die kaarten waren in Nederland niet bekend; ze zijn ontdekt in archieven in o.a. München, Stuttgart en Firenze. Prof. Koeman beschrijft zijn wetenschappelijk onderzoek als een ononderbroken jacht op ver borgen materiaal. Om dat te vinden bezochten hij en zijn medewerkers alle grote musea, biblio theken en archieven en doorzochten die op oude kaarten. Het herkennen en identificeren van oude kaarten eist een enorme feitenkennis en een fotografisch geheugen. Evenals de kunsthistoricus oude prenten moet kunnen ver gelijken met talloze andere prenten, moet de historisch kartograaf oude kaarten op hun waar de schatten door ze te vergelijken met andere kaarten. Dat is een moeizaam karwei, omdat de historische kartografie pas omtrent het midden van de vorige eeuw is ontstaan en slechts een deel ervan goed is bestudeerd. Bij elke kaart, die waardevol lijkt, moet daarom eerst een aantal andere kaarten worden gezocht en dat kost veel tijd". Voor belangstellenden, die deze eerste televisie uitzending hebben gemist, wijs ik graag op een in de komende herfst geplande herhaling. W. Koopmans Heidemij Nederland BV, behorende tot de Heidemij Groep, is gespecialiseerd in advies, ontwerp en uitvoering van cul tuurtechnische, weg- en waterbouwkundige en bosbouwkun dige projecten. Zij vraagt voor haar kantoor te Assen een De funktie omvat de volgende hoofdtaken: het uitwerken, berekenen en tekenen van veldgegevens t.b.v. ontwerpwerkzaamheden; •i het kaarteren van veldwerken inkten en beschrijven van tekening dragers; het inrekenen van matenplannen en het bepalen van uitzetgegevens. Voor de vervulling van deze funktie is een opleiding voor N.L.F. teke naar, C.T.O of een gelijkwaardige opleiding alsmede ervaring in een soortgelijke funktie gewenst. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan Heidemij Nederland BV, Abel Tasmanplein 3, te Assen, t.a.v. R.G. Ogterop, personeelscon sulent. adviseur/ontwerper/partner/uitvoerder/beheerder 137

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 15