gebruikt, is de kaart. Er zijn ook andere methoden mogelijk. In de landmeetkunde worden gegevens in het veld verzameld in onderlinge maten, veelal in een systeem met vaste uitgangspunten. Deze gegevensverzame ling zelf kan, zonder kaartvervaardiging, gehan teerd worden als een systeem voor plaats aanduiding en voor het vastleggen van relaties. Denk aan het veldwerkarchief van het Kadaster, of aan een moderne digitale gegevensver zameling, een data bank. Bij deze digitale vormen, die in een bepaald stadium heel vaak toch de kaart, of een afbeelding op een tele visiescherm als hulpmiddel hanteren, moet men wel bedenken dat het gebruik van de gegevensverzameling met de presentatievorm in overeenstemming moet zijn, wil de methode zinvol zijn. Als dat niet zo is kan men zich beter tot het conventionele middel, de kaart, beper ken. GROOTSCHALIGE TECHNISCHE KAARTEN Afhankelijk van het doel waarvoor we de om schrijving of de plaatsaanduiding nodig heb ben, zijn als we alleen over kaarten spreken al tal van mogelijkheden denkbaar. Afgezien van wereldwijde of zelfs nationale planning, die uiteraard plaats vindt op zeer kleine schalen, wordt voor de bestudering van regionale en plaatselijke problemen, voor plannen en voor uitvoering en beheer van technische en plano logische aard grootschalig kaartmateriaal ge wenst. Daarbij zijn uit allerlei oogpunten tal van variaties in de uitvoering mogelijk. Schaal, vorm, inhoud, voorstellingswijze, symbolen, betrouwbaarheid en nauwkeurigheid zijn enige van de facetten die iedere kaartvervaardiger, maar meer nog iedere kaartgebruiker in zijn overwegingen betrekt vóór hij zich de kaart verschaft. UIT BESTAAND KAARTMATERIAAL Zolang er geen kaart of kaartserie bestaat die in een bepaalde behoefte voorziet, zal de gebrui ker naar middelen zoeken om tot het gewenste produkt te komen. Vaak door bestaand kaart materiaal, dat voor een ander doel is ver vaardigd, te wijzigen van vorm, schaal, inhoud enz. Dit voert meestal tot teleurstellende resul taten omdat a. zoals gezegd het kaartmateriaal met een ander doel, dus met andere inzichten, is vervaardigd, b. de mogelijkheid of capaciteit ontbreekt om te controleren of de betrouw baarheid, volledigheid, kwaliteit enz. aan de voor het nieuwe doel gestelde normen voldoen en c. dit eveneens geldt voor de wijzigingen van schaal, inhoud, aansluiting van bladen en invoeging of bijwerking van gegevens, ledereen kent het gebruik dat op deze wijze van de kadastrale kaart is gemaakt. Een kaart die voor fiscaal en later voor juridisch-administra- tief gebruik is vervaardigd, die in vele gebieden uit de vorige eeuw stamt en, zelfs daar waar hermetingen hebben plaatsgevonden, voor technisch gebruik en ten aanzien van de af beelding van de topografie verre van volmaakt is. EIGEN METING Een ander middel om in eigen kaartbehoefte te voorzien is het laten vervaardigen van nieuwe kaarten door eigen gespecialiseerde afdelingen of door uitbesteding aan particuliere bedrijven. Een methode die, zoals de historie heeft bewezen, om zijn hoge kosten alleen haalbaar is voor grote beheerseenheden (Rijkswater staat, Provinciale Waterstaten, grote gemeen ten), waarbinnen vaak meerdere tot die be- heerseenheid behorende diensten van de kaar ten gebruik maken. SAMENWERKING Vanzelfsprekend dient zich dan een andere mogelijkheid aan, namelijk om door overleg tussen een zo groot mogelijk aantal gebrui kers, gezamenlijk één goede kaart te maken of te laten maken. Zoals gezegd "vanzelfspre kend", uit het oogpunt van de kosten die gezamenlijk kunnen worden gedragen. Maar daarmee is het grootste voordeel nog niet genoemd, namelijk de uitermate grote winst die de communicatie heeft door het gebruik van dezelfde kaart doorvelen, zo mogelijk allen die in een bepaald gebied technische of administratieve handelingen verrichten met betrekking tot de grond en alles wat er op en er in aanwezig is, of die plannen daartoe ont wikkelen. WAAROM NU PAS Men kan zich afvragen waarom het zo lang geduurd heeft voordat er een goede vorm van samenwerking op dit gebied van de grond is gekomen. Erzijn wel pogingen geweest en hier en daar is men er ook gedeeltelijk in geslaagd, maar verschillende oorzaken hebben altijd belemmerend gewerkt en het zou niet realis tisch zijn te ontkennen dat dit vaak nog zo is. Enkele oorzaken wil ik noemen zonder de pre tentie te hebben dat het de belangrijkste zijn. De technische kaart is door de aard van het gebruik altijd middel en nooit doel geweest. 128

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6