Om zich dit middel te verschaffen zijn in veel diensten en bedrijven methoden gegroeid die in eigen ogen bestaansrecht hebben. De technische kaart waarover we spreken wordt in hoofdzaak gebruikt door overheidsdiensten en openbare nutsbedrijven. In veel gevallen is de vervaardiger een overheids- of semi-over- heidsinstantie. leder die in dit verband werkt weet dat het bijzonder moeilijk is in de gevestigde orde in te grijpen. Historisch gegroeide rechten, psychologisch verklaarbare weerstanden tegen veranderingen, vraagstuk ken in verband met werkverschuiving, finan- cieel-economische inzichten die zich tot de korte termijn beperken enz. zijn niet te ver waarlozen. Maar bovenal wordt het vaak als een overwegend voordeel beschouwd dat men zelf volledig kan bepalen welke vorm, welke in houd, welke voorstellingswijze enz. de kaart heeft. En op dit gebied bestaat er een grote ver scheidenheid van inzichten. Dit voordeel valt echter langzamerhand in 't niet nu we in onze maatschappij geen handeling met betrekking tot onze omgeving, zowel op als in de grond, kunnen verrichten zonder rekening te houden met bepalingen, voorschriften, omschreven belangen, alternatieve inzichten, enz. Grond is schaars, duur, de mogelijkheden moeten "grondig" bestudeerd worden. Plannen, veelal in kaartvorm, worden op elkaar gelegd en vergeleken. De rol van de communicatie en dus van de kaart is steeds belangrijker geworden en daarmee gaan hogere kwaliteitseisen gepaard. Maar bovenal is het gebruik van dezelfde kaart belangrijk geworden. Dezelfde ondergrond, waarop ieder zijn plannen aangeeft en zijn werken detailleert. DE GROOTSCHALIGE BASISKAART VAN NEDERLAND Er is wat uitvoerig stil gestaan bij dit gemeen schappelijke gebruik van de kaart, omdat de maatschappelijke ontwikkeling ertoe leidt. Het is niet verwonderlijk dat er een algemeen inzicht in de samenwerkingsproblematiek doorbreekt, die ook vraagt om een betrouw baar, kwalitatief voor allen bevredigend, com municatiemiddel, een door allen gebruikte uniforme grootschalige basiskaart, waar ieder op zijn eigen wijze mee verder werkt. Deze gedachte werd in de periode 1972-1974 uitgewerkt door een groepje geodeten in nauw contact met diensten, groepen en organisaties uit kaartvervaardigers» en kaartgebruikerskrin gen. Na veel besprekingen, inspraakmogelijk heden en een zeer uitgebreide enquête kwam het voorstel tot stand tot invoering van de Grootschalige Basiskaart van Nederland, onder verantwoordelijkheid van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De regering nam het voorstel tot invoering van de kaart en het voorgestelde organisatiemodel over(K.B. van juli 1975). Volledigheidshalve worden de hoofdlijnen sa mengevat: De kaart is een raamkaart, uitgevoerd in het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeksme ting, met een kaartformaat van 100 x 50 cm, met een omschreven minimale inhoud van topografische details, aangevuld met straat namen en huisnummers, met een nauwkeurig heid van ongeveer 0,2 mm op de karteerschaal en een kaartschaal die kan zijn 1 2000,1 1000 of 1 500. De uitvoering en bijhouding is door de minister opgedragen aan het Kadaster, dat hiervoor een samenwerking met andere diensten en bedrij ven kan aangaan. De kosten worden gedragen door de gebrui kers, die daartoe een samenwerkingscontract afsluiten, waarin het Kadaster als producent, houder van de auteursrechten, verantwoorde lijke voor de bijhoudingsbepalingen en soms als kaartgebruiker participeert. In de begeleiding is voorzien door de instelling van een orgaan, dat landelijk coördineert en de overheid adviseert inzake het te voeren beleid: de Centrale Kaarteringsraad. Hierin zijn ver schillende ministers, de provincies, de ge meenten en de nutsbedrijven vertegenwoor digd. In het rapport van de studiecommissie en bij de installatie van de CKR is reeds naar voren gebracht dat de organisatie niet compleet is zonder een regionale bundeling van krachten, die de werkelijke basis vormt voor de samen werking die moet leiden tot de vervaardiging van de Grootschalige Basiskaart van Nederland en tot gebruik door allen die met betrekking tot de grond meer dan globaal werken, technisch, bestuurlijk of administratief. DE PROVINCIALE KAARTERINGS- COMMISSIES De Centrale Kaarteringsraad heeft vertegen woordigers van alle belangrijke gebruikers groepen in de provincie uitgenodigd zitting te nemen in een Provinciale Kaarteringscommis- sie. De commissietaak zal een adviserende zijn, zowel naar de gebruikers als naar de ver vaardigerskant. Door kennis van zaken, inzicht in de mogelijkheden en kennis van de regionale 129

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 7