Kaartvervaardiging in Drenthe door ir. H. J. Visser te Assen, secretaris van de Provinciale Kaarteringscommissie van Drenthe. Omdat we aan het begin staan van een nieuw stuk kartografie van de provincie Drenthe, dacht ik dat het zinvol was iets te vertellen over de historie van de kaartvervaardiging van Drenthe. Bij mijn onderzoek naar deze historie stuitte ik op een uitstekend artikel in de Drentse Volks almanak van 1851. In die uitgave trof ik een bij drage aan van mr. J. T. Bodel Nijenhuis ge titeld: Oudste landkaarten der provincie Drenthe". Zowel inhoudelijk als qua taalgebruik een koste lijk stuk dat aldus begint ,,De vroegste landkaarten op welke het Gewest of Landschap Drenthe voorkomt, klimmen tot de tweede helft der 16e eeuw op. Doch hier moet in het algemeen aangemerkt worden dat deels de schaarse bewoning deels de afgeschei dene ligging dit land destijds a/s van weinig be lang voor den aardrijkskundige deed voorko men. Het is dus in de aanvang geenszins het voorwerp voor een afzonderlijk kaartblad ge weest, maar als het ware een toevoegsel tot de omliggende landstreken; hetzij a. tot Friesland hetzijb. tot Overijssel". De oudste kaart van dit type dateert van 1552 en is vervaardigd door S. Munserus, Bazel. Slechts de volgende plaatsen zijn op deze kaart ver meld: Roden, Norch, Ghieten, Borck (Wester- bork), Lieveren en Daelhem (Dalen). In de periode van 1552 tot ongeveer 1630 ver schijnen nog een tiental kaarten van Friesland waarop ook het Drentse gebied is afgebeeld maar de kaartinhoud blijft nog schamel. Maar dan vangt volgens de schrijver de morgen stond voor Drenthe's aardrijkskundige voorstel ling aan, met de kaart geheten ,,Ditio Trans- Isulana", een kaart van het gebied omvattende de huidige provincie Overijssel en Drenthe, toen „Oversticht" geheten. ,,Het blad heeft gelijk allen die de Ditio Trans- Isulana voorstelden het westen boven, het oosten onder aan de kaart. De g eg raven e vaart naar de Smi/der veenen is er nog niet op aange tekend; wel een smal watertje uit die veenen voortvloeiende". In 1634 wordt het nog beter want: ,,Nu is voor de kartering van dit gewest de mor genstond geheel verrezen. Wij hebben voor ons het eerste afzonderlijke blad, waarop Drenthe, zoo wel van Friesland als van Overijssel verlost, alleen verschijnt. Aan de aardrijkskundige voorstelling toch van dit ons landschap begon zich nu zeer verdien stelijk te betoonen de bekende rechtsgeleerde Cornelius Pijnacker. Deze veelzijdige geleerde had als staatsman den lande in twee gezant schappen naar Algiers en Tunis gediend. Nadat hij van laatstgenoemde plaats was terug gekeerd, schijnt hij door het vrijkoopen van christenslaven uit die roofstaten zijn eigene mid delen dermate uitgeput te hebben dat hij eerst in 's-Gravenhage verwijlende, pogingen (denke lijk tevergeefs) aanwendde tot derzelfver herstel of tot vergoeding zijner gedane uitschotten uit 's Lands kasse, en dat hij later zich, met der woon, op eene afgelegen en goedkoope woon plaats moest nederzetten. Hij koos daartoe de stad Meppel. Te Meppel was P. niet ledig gebleven, maar ten nutte van dat gewest werkzaam geweest". De kaart van Pijnacker dateert van 1634 en is opgedragen aan ,,de doorluchtige en magtige Heeren Staten van het Graafschap Drenthe en hunne Gedeputeerden, uitmuntende en voor zichtige mannen". Er scheen aan die eerste kaart nog wel wat te haperen, want er werd een verbeterde kaart op gedragen aan de Staten van het gewest met de volgende tekst: ,,Aan de doorluchtige en magtige Heeren Sta ten van het Graafschap Drenthe en hunnen Ge deputeerden de zeer edele, uitmuntende en 131

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 9