Dosisberekeningen bij radiotherapie Fotogrammetrische toepassingen (3) goede verzameling van deze oude instrumenten bezit. In het boekje van P. H. van Cittert „Astrolabes" met 13 figuren en 16 platen vindt men veel bijzonderheden. Figuur 7. Als tegenhanger, hoewel niet geheel aansluitend aan ons onderwerp, volgt hier nog de tekening van een houtsnede van Sebastiaan Brandt uit ,,The strip of Fooles", 1570. Aan het boekje „Over Cartografie" van Michels en Brummer, Uitgeverij van Lindonk, Amsterdam 1971, ontleen ik enkele zinnen uit het bijbe horende gedicht in middeleeuws fractura Yet such fooles take pleasure and solace, The length and breadth of the world to measure, in bayne busynes taking great charge and cure (en verder)thus all the world wide, By these fools is meated by geometry, Yet knowe they scant their owne unwise body (volgens Michels)Toch gaat bij zulke zotten het bloed wel sneller stromen van vreugde, moeizaam metend lengt' en breedt' der aarde en hechten aan dit streven de allergrootste waarde (en verder)Den gansen, schonen vloer der aarde zijn die zotten geometrisch aan 't bevlezen zonder-let wel'-met't eigen onwijs lijf bekend te wezen Van het gereedschap is hier alleen de passer ge bleven, die op een schetsmatige globe is gezet. Van zulke tegenstanders had de kartografie ge lukkig echter weinig last! Inleiding De radiotherapie omvat de behandeling van kwaadaardige gezwellen met hoog energetische straling (fotonen, elektronen, neutronen, pio- nen etc.). Voor behandeling van het cervix carcinoom (kanker aan de baarmoedermond) wordt vaak gebruik gemaakt van radiotherapie met fotonen afkomstig uit, in de cervix aange brachte, radioactieve bronnen. Een mogelijke complicatie bij deze behandeling vormt het feit dat het rectum sigmoidei (het gedeelte van het darmstelsel vlak bij de baarmoeder gelegen) een te hoge stralingsdosis kan krijgen waardoor een zgn. fistulum (gat) in de wand van het rectum sigmoidei kan optreden. Het is nu mogelijk gebleken om, na contraste ring van de wand van het rectum sigmoidei, m.b.v. de stereo röntgen-fotogrammetrie pun ten in de wand van het rectum sigmoidei te lokaliseren, naast de lokalisatie van de radio actieve bronnen zelf. Op grond van deze metingen kunnen stralings- doses in punten van de wand berekend worden en de stand of de applicatietijd van de radio actieve bronnen eventueel nog aangepast wor den. Röntgen opname-apparatuur De opname-apparatuur is in het Rotterdamsch Radio Therapeutisch Instituut (RRTI) vervaar digd en bestaat uit (fig. 1 160 twee röntgenbuizen (één voorzien van een instelbaar diafragma en er tegenover een beeldversterker voor het positioneren van de patiënt en andere toepassingen) met een basis van 189 mm; een filmcassette-wisselaar die pneumatisch drie cassettes kan wisselen. Op de foto staan twee loden deksels, die de niet te „be lichten" foto's moeten afschermen, in ge opende positie. De focus-film afstand be draagt 1145 mm; een paspunten systeem. De afbeelding van een stelsel loden kogeltjes op de röntgen foto's wordt gebruikt om de foto's te posi tioneren op de stereo röntgenfoto-compara- tor. Fig. 1. Röntgen opname-apparatuur.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10