berichten stichting NGL HET GESCHREVEN WOORD Niets vervliegt sneller dan het gesproken woord. Het geschreven woord daarentegen be klijft. Bovendien kan de lezer het tot zich nemen op het moment dat hem of haar het beste past. Je kunt het herlezen, markeren, uitknippen, een ander toesturen, dan we! opbergen voor later gebruik. De indringendheid van een televisie beeld of een persfoto mag dan een specifieke aantrekkelijkheid hebben voor zowel de kijker als de maker, uit een oogpunt van informatie overdracht moet aan het artikel een heel grote waarde worden toegekend". Aldus minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) in zijn inleidende woord bij gelegenheid van de overdracht op 24 mei 1978 te Aalsmeer van de resultaten van een onderzoek naar bereik en leesintensiteit, door 12 landbouwbladen op gedragen aan de Nederlandse Stichting voor Statistiek. RUILVERKAVELING KESSEL AANGENOMEN Op 25 mei jl. is te Kessel (Limburg) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Kessel (1.998 ha - 982 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met een meerderheid van de ge stemde oppervlakte van 83%, vertegenwoordi gende 77% van de uitgebrachte stemmen. De stemmenverhouding was als volgt. Aan de stemming werd deelgenomen door 483 stemge rechtigden, vertegenwoordigende 1.620 ha. Hiervan stemden 370 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigende 1.352 ha. Tegen stemden 113 stemgerechtigden, vertegenwoordigende 268 ha. SEMINAR STRABEN- UND LEITUNGSKATASTER Die Technische Akademie Wuppertal e.V. wie- derholt wegen der übergroBen Nachtrage am 2. und 3. Oktober 1978 das Seminar ,,StraBen- und Leitungskataster". Das Seminar steht wie- derum unter der Leitung von Prof. Dr.-lng. H. J. Meckenstock, Wuppertal und ÖbVI Dipl.- Ing. D. Schaffert, Freiburg. Namhafte Fach- leute werden das Thema aus politischer, recht- licher, verwaltungstechnischer und wirtschaft- licher Sicht behandeln. Nahere Auskünfte und Einladungen durch die TAW, D-5600 Wuppertal 1, Postfach 130465, Telefon 0202/7495-1Telex 8592525 taw d. VERSLAG EXCURSIE VMDR Op 11 mei j.l. vond onder traditioneel fraaie weersomstandigheden (het bestuur schijnt het patent op mooi weer te bezitten) de voorjaars excursie 1978 van de Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat plaats. De 79 deelnemers bezochten 's morgens het bouwdok van de Hemspoortunnel. Zij werden in het tentoonstellingsgebouw van de Combinatie Hemspoor verwelkomd door ing. A. van lepe- ren van de Directie Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat. Aan de hand van een diaserie bracht hij het hoe en waarom van de Hemspoor tunnel naar voren. Deze nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal zal de Hembrug gaan ver vangen, waardoor er een eind komt aan veel ongemakken zowel voor de scheepvaart als voor het treinverkeer op de lijn Amsterdam- Zaandam-Purmerend. Opmerkelijk bij dit werk is de toepassing van zeer lange tunnelelementen. Vier van de zeven tunnelstukken hebben een lengte van 268 m; dubbel zo lang als de reste rende drie, die overigens al langer zijn dan de langste, die tot nu toe in ons land zijn afge zonken. De elementen zullen eind 1978/begin 1979 worden afgezonken, waarna het de bedoe ling is dat medio 1983 de eerste treinen van de tunnel gebruik zullen maken. Na de diaserie was het woord aan collega-leden Fokkink en van Beusekom, die een uiteenzet ting gaven over de zettingsmetingen, die i.v.m. de bouw van de tunnel in de omgeving worden uitgevoerd. Het bezoek aan het bouwdok werd besloten met een wandeling langs de nu nog droog lig gende tunnelelementen-in-aanbouw. Na een voortreffelijke lunch op Schiphol werd hier hangar 11 bezocht, waar gelegenheid was om een hier ter revisie opgestelde Boeing 747 en een DC 10 van buiten èn binnen te bekijken. De excursie werd besloten met een bezoek aan het vliegtuigmuseum Aviodome. Rest mij nog het bestuur te complimenteren met de geslaagde organisatie. J. van Raamsdonk 169

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 19