Zelf plakletters maken Repro(w)aardigheden (1): Misschien telt ons vak nog collega's die hun artistieke gaven in handgetekende lettertjes en cijfertjes kunnen uitdrukken. De meeste vakge noten zullen echter ,,het schrift" met behulp van plakletters op de kaart moeten aanbrengen. Plakletters zijn er in talrijke variaties. Veel in ge bruik zijn de zg. transfer/etters: Een dunne po lyester drager is bedrukt met letters, in spiegel beeld, waarover weer een kleeflaagje is aange bracht. Een velletje schutpapier beschermt het geheel tegen stof. Met een spateltje wrijft men de betreffende letters van de drager af op de kaart. De fabrikanten brengen vellen met alfabetten in een groot aantal lettertypen. In ons vak echter is de behoefte groot aan bepaalde steeds terug kerende woorden, die bij toepassing van de hierboven omschreven uitvoering letter voor letter op de kaart moeten worden samenge steld. Men kan een flinke werkbesparing verkrijgen als men de op zijn kaarten gebruikelijke woorden éénmaal op een vel papier een aantal malen samenstelt en dit modelblad bij de fabrikant de poneert voor de vervaardiging van transfer- vellen. Een groot nadeel is dat de kosten dan tamelijk hoog kunnen uitvallen. De fabriek spreekt van „speciale aanmaak" en eist vaak een afname van bv. honderd vel om het geheel nog enigs zins lonend te maken. Thans schiet de voortschrijdende techniek ons te hulp: Sinds enige tijd is het mogelijk om zelf, in eigen huis, transferletters te fabriceren. Het blijft noodzakelijk dat u eerst een modelblad samenstelt met de door u gebruikte benamin gen. Uw reprograaf staat dan voor de taak hier van een spiegelbeeldig negatieve film te ver vaardigen. De kwaliteit van dit negatief is be palend voor de kwaliteit van de te maken af- wrijfletters, doch dat spreekt vanzelf. Nu komt de grote truc: U neemt een velAuto type Artfilm" en legt dit, met het witte schutvel naar beneden, in een vacuumraam. Daarop legt u uw negatief, met de emulsiezijde naar bene den. Dan ligt het geheel er als volgt bij Lichtbron (UV-licht) b a - Negatief b - Drager Art-film c - Emulsie (inclusief kleeflaag) d - Wit schutblad e - Rubberdoek van vacuumraam U belicht nu, met ultra-violet licht, door het negatief en de artfilm-drager heen. De (zwarte) art-emulsie verhardt op die plaatsen waar hij wordt belicht (de letters). Vervolgens legt u de artfilm 1 a 2 minuten in water. Het schutvel houdt u droog. De onver harde delen van de emulsie weken los. U spoelt dan (bv. met een handdouche) tot alle niet- belichte delen zijn verdwenen. Tot slot droogt u de film. Let op: De letters zijn zeer kwetsbaar zolang de film nat is. Als de film droog is, legt u er, ter bescherming, het schut vel weer op. Het geheel is gebruiksklaar. Een kwartier werk zit erop. Ook gekleurde letters zijn mogelijk: De emulsie op de voor dit doel vervaardigde artfilm is wit. Het proces verloopt bij het belichten, weken en spoelen als bij de zwarte artfilm. Vervolgens echter wordt de film bewerkt met een zg. dye- stop en daarna met kleurvloeistof. Men kan de film onderdompelen in een kleurbad, óf met een penseel inkleuren. In dit laatste geval is het dus mogelijk op één vel meerdere kleuren aan te brengen. De kleurvloeistof moet een minuut of drie intrekken. Daarop volgt weer het drogen. De houdbaarheid van deze letters is gelijk aan die van de fabrieksletters. De kwetsbaarheid is iets groter. Een beschermlaagje (bv. fixatief) kan geen kwaad. Ing. S. C. Hoos, Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Delft. 155

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 5