staande en mogelijk nog andere produktiedoel- einden. De voor te stellen apparatuur, waarbij ook een interactief grafisch beeldscherm behoort, kan worden gebruikt voor het verrichten van proe ven en voor het ontwikkelen van experimentele systemen, die bij gunstige evaluatie kunnen worden omgezet in produktiegerichte syste men. De hiervoor genoemde plaatscoördinaten van percelen worden door het bureau bepaald ten behoeve van de geautomatiseerde kadastrale registratie. Plaatscoördinaten van percelen zijn de coördinaten in meters in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting van de plaats waar het nummer van het perceel op de kadastrale kaart staat. Door deze coördinaten wordt het onder meer mogelijk om in de toekomst snel en betrouw baar informatie te krijgen uit de geautomati seerde kadastrale registratie. Dit is vooral van belang bij massale informatieverstrekking. Geeft men van een bepaald gebied de coördina ten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting, dan kan de computer de gegevens van de per celen binnen dat gebied selecteren. De kadas trale kenmerken van die percelen heeft men daarvoor niet nodig. De plaatscoördinaten ge ven dus een extra ingang in het bestand. Waar schijnlijk zal echter belangrijker worden de mo gelijkheid van een koppeling van gegevens uit het kadastrale bestand met gegevens uit andere bestanden, die ook plaatsgebonden zijn en daardoor dus zijn aan te geven door coördina ten. In Zweden zijn reeds verschillende moge lijkheden op dit gebied gerealiseerd voorname lijk ten behoeve van inventarisatie-, statistische- en planningsdoeleinden. Door de coördinaten kunnen m.b.v. de tekenautomaat grafische af beeldingen van de te verstrekken informatie worden gemaakt. Momenteel zijn de plaatscoördinaten van onge veer twee miljoen kadastrale percelen bepaald. In totaal moeten zes miljoen percelen worden behandeld. Al met al een omvangrijk werk. Het gaat niet alleen om het „aantippen" van de plaats van het perceelnummer met het merk van de coördinatenlezer, maar ook om het aanbren gen op duizenden kadastrale bijbladen van het ruitennet van het stelsel van de Rijksdriehoeks meting. Veel gebieden zijn immers kadastraal nog niet in dat stelsel afgebeeld. Bovendien is een aantal van die bladen materieel gezien zo slecht van kwaliteit, dat het aanbrengen van dit net met de tekenautomaat want die moet hiervoor worden gebruikt niet mogelijk is zonder risico dat deze bladen door de tekenstift 184 worden vernield. Niettemin zijn de werkzaam heden in verband met de bepaling van de plaatscoördinaten al veel verder gevorderd dan de ontwikkeling en invoering van de automati sering van de kadastrale registratie, het laatste punt in dit perspectief. Bureau Ontwikkeling Automatisering Ka dastrale Registratie (BOAKR) Hier eerst een blik achterom. Deze kan er toe bijdragen het perspectief, de realisatie van de automatisering van de kadastrale en hypothe caire administratie, beter te beoordelen. Voor het uitgebreid kennisnemen van de moti vering die tot deze automatisering heeft geleid wordt verwezen naar (3) van mr. ir. J. L. G. Henssen. In deze publikatie wordt verder onder meer een beeld gegeven van de aan het te maken systeem te stellen eisen en de inhouden van de bestanden in dit systeem. In 1974 is in het speciaal daarvoor opgerichte BOAKR te Heerlen, in samenwerking met het Computer Centrum Limburg (CCL), begonnen dit alles te realiseren. Dit centrum en het BOAKR zijn daar gevestigd in het kader van het scheppen van werkgelegenheid na de sluiting van de mijnen. Gezien de noodzakelijke nauwe relatie met de directie in Apeldoorn is de ligging van dit bureau zeer ongunstig. Het heeft zeer veel tijd gekost voordat de personeelsformatie van het bureau te Heerlen kon worden gereali seerd. De animo van de automatiseringsmensen van het Kadaster om naar Heerlen te gaan was vrijwel nul. Ook het tot stand komen van een goede huisvesting heeft lange tijd geduurd. Daarnaast heeft het maken van een samenwer- kingsregeling met het CCL, het maken van een zogenaamd automatiseringsplan nodig voor de instemming van de minister van Binnenlandse Zaken en het realiseren van de projectorgani satie zeer veel overleg en dus tijd gevraagd. Tijdens al deze activiteiten kwam de overtuiging dat het om van de grond te komen noodzakelijk was om te beginnen met het realiseren van een wat beperkte eerste fase. Deze fase is in 1977 gestart, ongeveer tegelijk met het onderbren gen van alle automatiseringsactiviteiten in de toen nieuw gevormde directie Onderzoek en Automatisering. De fase heeft de naam proef project Zeeland". De doelstelling van deze fase is: 1opdoen van ervaring met het ontwikkelen en gebruiken van een gedeeltelijk geautomati seerde kadastrale registratie; 2. verstrekken van massale hoeveelheden infor matie aan grootgebruikers; 3. verstrekken van informatie aan individuele afnemers.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10