Weer een unieke Blaeu-atlas onder de hamer lichting die in dit najaar zal worden gegeven. Gehoopt wordt dat dicht rond de komende jaar wisseling het proefsysteem kan worden opge leverd. Na een periode van evaluatie kan dan aan het systeem AKR worden begonnen waar bij hopelijk een ruim gebruik gemaakt kan wor den van wat ten behoeve van het proefproject Zeeland is bestudeerd en gemaakt. Naast het opheffen van de beperkingen die nog aan het proefproject zijn verbonden, kunnen dan even tueel nieuwe gegevenselementen worden opge nomen. Gesteld kan worden dat hierbij niet in strijd kan worden gekomen met de regelingen zoals die in de nieuwe Kadasterwet zijn neerge legd. De moeilijkheid daarbij is dat indien men in het beginstadium naar buiten treedt men een deel van de vragen die bij de medewerkers rijzen niet kan beantwoorden. Komt men echter met de presentatie op het moment dat men denkt dit wel te kunnen, dan bestaat bij velen de vrees dat hun inbreng bij de ontwikkeling van nieuwe technieken en systemen te gering zal zijn. Ge zocht wordt naar een vorm van overleg met medewerkers van de dienst in de provincies, waardoor de geschetste moeilijkheden kunnen worden opgelost of in ieder geval belangrijk kunnen worden verminderd. Slotopmerking Bij alle onderzoekingen en werkzaamheden ten behoeve van de ontwikkeling van systemen en technieken speelt steeds de vraag wanneer hier mee naar buiten moet worden getreden. Nieu we technieken en systemen zijn immers van in vloed op het werk van de mensen in de dienst en zij dienen er daarom bij betrokken te worden. Literatuur: (1) J. Polman, Systeem detailmeting 76. Nederlands Geo detisch Tijdschrift, 7e jaargang, nr. 4, 1977. (2) J. Polman, Een stap in de richting van een coördinaten- kadaster. Geodesia, 20e jaargang, nr. 2, 1978. (3) J. L. G. Henssen, Automatisering kadastrale grondregi- stratie in Nederland. Nederlands Geodetisch Tijdschrift, 2e jaargang, nr. 2, 1974. De eigenaar van het Utrechtse antiquariaat Forum heeft de hand gelegd op een in uitste kende staat verkerende unieke Stedenatlas van Johs Willemsz. B/aeu. Deze Blaeu is de zoon van de man die de grondvesten legde van één van de grootste, misschien wel de grootste, uit geverszaak in het Amsterdam van de 17e eeuw. De kaarten in dit werk in banden van zwaar per kament zijn in zwart-wit uitgevoerd op stevig papier. Van de belangrijkste steden zijn platte gronden opgenomen. Huizen en gebouwen zijn op schaal ingetekend. Ook vindt men afbeel dingen van bekende gebouwen en belangwek kende voorwerpen. De atlas is in 1649 uitgegeven ter gelegenheid van de vrede van Munster, die een einde maakte aan de Tachtigjarige Oorlog tussen de Nederlanden en Spanje. Het fraaie graveerwerk trekt ook nu nog de aandacht. Het is spijtig, dat er zo weinig van zulke kostbare kartografische voortbrengsels bewaard zijn gebleven. Men weet dat bij de brand in 1672 in de drukkerij van Willem Blaeu's zoon Dr Joan in de Gravenstraat achter de Nieuwe Kerk, in het gebouw van de vroegere Latijnse School, verscheidene exem plaren verloren gingen. Gelukkig dat er toen van de voorraad een belangrijk deel behouden bleef, doordat die geborgen was in de vroegere druk kerij op de Bloemgracht en in het winkelhuis „op het Water" (Rokin). Bovendien zijn er exemplaren uit elkaar gehaald om de platen per stuk te verkopen (tegen prijzen die variëren van f600,— totf 1000, Men verwacht dat de hierbedoelde atlas f 78.000,— of meer zal opbrengen, waarbij dan nog BTW en eventuele verzendkosten komen. Ondanks dit bedrag noemt men het bezit van dit kunstwerk een goede belegging(Zie mijn arti kel over Blaeu in het februari- en maartnummer (1965) van Geodesia). Voor de liefhebbers van oude kaarten biedt de catalogus 60 van Forum, Oudegracht 206 te Utrecht veel interessants. O.m. zijn vermeldens waard de Petit Atlas administratif du Royaume des Pays-Bas (handgekleurd); de Folding Map of the Seventeen Provinces (1678); Respublica Hollandiae et Urbes (1630); prof. Koeman, Atlantes Neerlandici. De prijs van de catalogus isf 5, W. Koopmans 186

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 12