Twee topografische kaart- soorten naast elkaar. Waarom Verschillen tussen de topografische kaart in stereogra- fische projectie. Civiele uitgave en UTM-uitgave op schaal 1 50.000. door ing. J. Wiggelinkhuizen, technisch hoofdambtenaar bij de Topografische Dienst. Inleiding Hoewel het opschrift van dit artikel het tegen deel doet vermoeden, wil ik beginnen met de overeenkomsten. Voor beide kaarten geldt na melijk, dat we in een rechthoekig kader van 40 x 50 cm2 hetzelfde stuk land van 20 x 25 km2 afbeelden en wel op dezelfde manier. Tussen beide kaarten bestaat dus geen projectieverschil en de kaartinhoud is volkomen identiek. De verschillen bestaan alleen uit a. verschillende ruitennetten; b. het hieruit voortvloeiende verschil tussen het kaartnoorden netnoorden) en het mag netisch noorden; c. de verschillende geografische waarden van de bladhoekpunten en daarmee dus ook de verschillende geografische indelingen van het kader en de verschillende plaats van de snijdingen van parallellen en meridianen. Dit komt omdat de meridianen en parallellen op beide kaarten niet op dezelfde plaats liggen. Het hoe en waarom van het naast elkaar bestaan van deze twee kaartsoorten Om bij het laatste te beginnen kunnen we voor wat betreft de Civiele uitgave kort zijn. Deze kaart is namelijk geheel gebaseerd op het hier te lande gebruikte systeem van de Rijksdriehoeks meting, met alle voordelen van dien. Zodra we echter buiten het door Nederland ge- kaarteerde gebied komen, zien we dat andere landen andere projectiesystemen gebruiken en daarmee ook andere ruitennetten, die geen aan wijsbaar verband hebben met de kaarten van de buurlanden. Het is begrijpelijk dat dit in interna tionaal verband grote moeilijkheden geeft. Een groot deel van deze bezwaren is opgelost door dat veel kaarten ook als UTM-kaart of alleen als UTM-kaart worden uitgegeven. Het UTM-systeem is namelijk zodanig opgezet, dat het, met uitzondering van de poolkappen, nagenoeg de gehele aarde omvat. Dit wordt voorgesteld door de letter U van Uni versele. De letter T staat voor Transversale, wat alles te maken heeft met de letter M van Merca tor projectie. De gebruikte projectiecilinder, die bij de normale Mercator projectie aan de eve naar raakt, is nu namelijk 90° gedraaid. Dit zo danig dat de cilinder de aarde volgens een meri diaan zou raken, ware het niet dat de projectie cilinder een snijcilinder is. Deze meridiaan, die de Centrale Meridiaan (CM) genoemd wordt, loopt dus evenwijdig aan de cilinder. (Zie fig. 1). Aan beide zijden van de centrale meridiaan wordt een strook van 3 geografische lengtegra den afgebeeld; dit wordt een zone genoemd. Een zone is dus een gebied dat begrensd wordt door twee meridianen met een lengteverschil NP centrale meridiaan 3°OL cilinder '78 1 ZP Fig. 1. Stand van de projectiecilinder bij zone 31. 187

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 13