Nu kan dus ieder punt op aarde met behulp van een bladwijzer gedefinieerd worden, door ach ter elkaar te plaatsen: de zone-aanduiding (met 1 of 2 cijfers); het gedeelte van die zone (met 1 letter); het 100.000 m vierkant in die zone (met 2 letters); de kilometer waarde van de ruitlijn links van het betreffende punt (met 2 cijfers); de geschatte afstand van die ruitlijn tot het punt in honderden meters (met 1 cijfer); de kilometerwaarde van de ruitlijn onder het punt (met 2 cijfers); de geschatte afstand van die ruitlijn tot het punt in honderden meters (met 1 cijfer). Op de UTM-kaarten staat een voorbeeld van de hier beschreven werkwijze. (Zie fig. 3 a en b). De manier van vervaardigen van beide kaarten Vervaardiging van de topografische kaart alge meen De topografische kaarten van het Nederlandse gebied worden langs fotogrammetrische weg vervaardigd. Uitgaande van luchtfoto's 1 18.000 die van ongeveer 3800 m hoogte worden gemaakt, wordt een basiskaart op schaal 1 12.500 gemaakt. Deze basiskaart bestaat uit een graveerfolie met daarop een diazolaag, waarop ontschrankte luchtfoto's van het betreffende gebied van 10 x 6,25 km2 afgebeeld worden. Na graveren van het RD-ruitennet en een aantal vaste punten met een bepaald symbool, zoals bijv. kerktorens waarvan de ligging in RD-coör- dinaten bekend is, wordt het fotobeeld gegra veerd. Hier vindt dus de omzetting van foto beeld naar lijnenbeeld plaats. Hoewel dit in één zinnetje gezegd is zal het de lezer duidelijk zijn, dat de hieruit voortvloeiende hoeveelheid werk aanzienlijk is. Dit geldt na tuurlijk ook voor het graveren van de kaart op schaal 1 25.000 en die op schaal 1 50.000. De basiskaart 1 12.500 wordt vergroot naar 1 10.000 en aangevuld met enige beschrijving van plaatsnamen en coördinatenwaarden. Daar na wordt hij, voorzien van de bijbehorende le genda, uitgegeven als grijsdruk. De basiskaart wordt ook verkleind naar 1 25.000. Twee verkleiningen dienen als meetkundige ba sis om één kaart 1 25.000 uit samen te stellen. Deze kaart bestaat thans alleen in Civiele uit gave, dus in stereografische projectie met RD- ruitennet. Hij wordt als grijsdruk en als chromo uitgegeven. De kans is echter aanwezig, dat in de toekomst streepjes tegen het binnenkader gezet worden, die corresponderen met het UTM-ruitennet en die ook van becijfering volgens het UTM-systeem voorzien worden. Dit geeft de kaartgebruiker de mogelijkheid zelf het UTM-ruitennet op de kaart te tekenen, door de streepjes met elkaar te ver binden. Een afdruk op betekenbare film van twee naar 1 25.000 verkleinde basiskaarten wordt, nadat hij gegeneraliseerd is (d.i. bijvoorbeeld het ver breden van wegen en dergelijke), verkleind naar 1 50.000. Door vier van deze verkleiningen samen te voe gen, ontstaat de kaartinhoud, die voor beide kaartsoorten op schaal 1 50.000 gebruikt wordt. Op de UTM-uitgave die door zijn univer sele opzet het meest geschikt is als militaire kaart en ook als zodanig gebruikt wordt, staat dus niets meer of minder afgebeeld dan op de Civiele kaart. F.en afdruk op maatvaste film van een montage van de desbetreffende vier verkleiningen wordt hetAlgemeen negatief" genoemd. De kaart 150.000 Civiele uitgave Op een afdruk van het Algemeen negatief op graveerfolie, wordt het dubbele binnenkader om het kaartbeeld gegraveerd. De snijpunten van parallellen en meridianen om de 5' op de el lipsoïde van Bessel (1842) worden met behulp van de formules uit de HTW naar RD-coördina- ten omgerekend en uitgezet met een rechthoe kige coördinatograaf. Tevens worden de snij dingen van de parallellen en de meridianen met de kaders berekend en uitgezet, zodat het dub bele binnenkader in stukken van 1' verdeeld wordt. Om deze verdeling goed op te laten val len, worden die stukken binnenkader om de 1' in lengterichting in tweeën gedeeld. (Het bo venstaande geldt niet alleen voor de geogra fische verdeling op de ellipsoïde van Bessel, maar ook voor de geografische verdeling op de Internationale ellipsoïde. Hierop wordt bij het bespreken van de kaart 1 50.000 UTM-uitgave nader ingegaan). Hierna wordt het lijnenbeeld gegraveerd. Deze gravure (zie fig. 4a) is nega tief A Op een aparte graveerfolie wordt een rechthoe kig 2 cm ruitennet van 40 x 50 cm2 gegraveerd. Dit is negatief B (zie fig. 4b). Negatief C (zie fig. 4c) bevat de volgende infor matie 1. de coördinaten van de ruitlijnen in het nieu we RD-stelsel (in km's); 2. langs het binnenkader de geografische waar den om de 5'; 3. de met behulp van de formules uit de HTW te berekenen geografische waarden (in 0,01") en de RD-waarden van de hoekpun- 189

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 15