boeken RUIMTELIJK BELEID Onlangs verscheen het Advies over de in spraak bij het ruimtelijk beleid op de drie be stuursniveaus" (47 blz, 19,6 x 27 cm). Hierin worden, naast de inleiding met betrekking tot de adviezen van 1970 en de ontwikkelingen na 1970, achtereenvolgens behandeld de inspraak op rijks, provinciaal en gemeentelijk niveau en de conclusies, waartoe men gekomen is. Op rijksniveau wordt aandacht besteed aan de Nota openbaarheid, de planologische kernbe slissingen, de kosten, het onderzoek naar de in spraak bij de Verstedelijkingsnotade regionaal begeleide bevolkingsinspraak en de voorstellen voor de in de toekomst te volgen inspraakproce dure. Op provinciaal niveau gaat het over de erva ringen opgedaan in de verschillende provincies en over de evaluatie. Op gemeentelijk niveau schrijft men o.m. over de gemeentelijke inspraaknota's. Door de Raad van Advies wordt in ovenweging gegeven in de Wet op de Ruimtelijke Ordening de verplichting op te nemen, om bij elk bestemmingsplan een overzicht vast te stellen van de wijze waarop de inspraak heeft plaatsgevonden en van de resul taten hiervan. Tevens wordt onder de aandacht van de lezers gebracht dat door de regering in mei 1976 een Ontwerp van wet op de Stadsver nieuwing is uitgebracht, in welk ontwerp ook enkele regels voor de inspraak worden gegeven. Daarnaast komt hier de subsidiëring van ge meentelijke inspraakexperimenten aan de orde. Onder het hoofd „Conclusies" worden de alge mene regels voor de inspraak en de bijzondere regels op rijks, provinciaal en gemeentelijk ni veau omschreven. In de bijlage wordt de samenstelling van de Commissie Inspraak onder voorzitterschap van D. Rijnders bekend gemaakt. In deze commissie zijn opgenomen deskundigen van buiten de Raad van Advies en ministeriële vertegenwoor digers. Het geheel is een gedegen stuk werk, dat voor geïnteresseerden in de materie van de ruimte lijke ordening zeer lezenswaard geacht mag worden. Op de binnenzijde van de omslag is een overzicht afgedrukt van uitgaven betreffende de ruimtelijke ordening. De publikatie kan besteld worden bij de Ver- zendboekhandel van de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1-9, 's-Gravenhage, tel. (070) 624551 of per giro 425300. Bestelnummer 150- 065-00. Prijs afgehaald f 5,50, per post f 7,20. Voor diegenen die volledig op de hoogte willen blijven van de meningen omtrent de ruimtelijke ordening, zijn van belang de Schriftelijke me ningsuitingen betreffende de Nota landelijke ge bieden. De Raad van Advies voor het Weten schapsbeleid (RAWB) publiceerde deel 0 (17 blz; prijs afgehaald f 3,50, per post f 4,70) en de delen I t.m. VII, met de reactienummers 2001- 2770 (prijs per deel afgehaald f 20, per post f 25, Bestelnummers 151-064-00 t.m. 151- 064-07. W. Koopmans VAN OERZEE TOT IJSSELMEERPOLDER In de 17e jaargang (1978) van de „Vrienden kring" komt in de nummers 1 en 2 een bijdrage voor over de kartografie onder de titel: „Van oerzee tot IJsselmeerpolder". Het slot van dit artikel verschijnt in het a.s. oktobernummer. De Vriendenkring is het mededelingenblad van de Vereniging van Vrienden van de Musea voor de IJsselmeerpolders. Het adres van de redactie is mej. G. ter Harmsel, de Boei 12, 8302 ET Emmeloord. KAARTERING VAN DE AMERIKAANSE GRAND CANYON De Amerikaanse kartograaf dr. Brandford Washburn heeft enige tijd geleden, samen met zijn vrouw, het mijldiepe hart van de Grand Canyon opgemeten en gekaarteerd. De Grand Canyon of grote kloof is een door de rivier de Colorado in het noordelijk deel van Arizona uit geslepen kloof van 400 km lengte. Duizenden metingen, waaronder verscheidene met een laser, moesten voorafgaan aan de vol tooiing van hun grootschalige topografische kaart. Ook waren een 700-tal landingen per heli copter nodig. Het grote werk geschiedde met steun van het Wetenschappelijk Museum van Boston en de National Geographic Society; een Amerikaanse organisatie zonder winstbejag. De schaduwing van de kaart, een belangrijk onderdeel, werd verzorgd in samenwerking met de kartografische artiest Tibor G. Toth. Belangstellenden kunnen het resultaat van dit werk als supplement vinden bij het julinummer (1978) van het prachtige tijdschrift „National Graphic"; het officiële orgaan van de bovenge noemde society. Het redactieadres is: 17th and M.street, N.W. Washington DC, 20036. Een 18-maandelijks abonnement, dat nu weer be gint met het julinummer, kost 18,55 dollar. W. Koopmans 200

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 26