„DE BEKNOPTE LANT-MEET-KONST" Boek over de historie van de kartografie Op 1 september wordt in het Gemeente Archief te Dordrecht het eerste exemplaar van een nieu we boekuitgave over de historie van de kartogra fie aan de auteur uitgereikt. Het boek ,,De Be knopte Lant-Meet-Konst"geschreven door ir. Th. W. Harmsen, geeft een beschrijving van het leven en werk van de Dordtse landmeter Mat- theus van Nispen, die leefde van circa 1628 tot 1717. Bij gelegenheid van het verschijnen van deze uitgave wordt in het Gemeente Archief van Dordrecht op dezelfde dag een tentoonstelling opengesteld die, evenals het boek, is gewijd aan Mattheus van Nispen. Zie het bericht elders in dit nummer. In het boek wordt aan de hand van de levensbe schrijving en werkmethoden van deze promi nente landmeter op originele wijze inzicht gege ven in de historie van de landmeetkunde en de kartografie in de zeventiende eeuw. Van Nispen was werkzaam in de wijde omgeving van Dord recht. Hij heeft ondermeer in 1681 een kaart in druk doen verschijnen van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Tevens verscheen al in 1662 een boekje, juist als deze nieuwe uitgave „De Beknopte Lant-Meet-Konst" geheten, waarin hij zijn kennis op dit terrein heeft vastge legd. Door de auteur is met behulp van de zoge naamde Hollandse Cirkel de nauwkeurigheid van de meetkundige grondslag van deze kaart onderzocht. De beschrijving van dit onderzoek en de resultaten hiervan zijn in deze uitgave op genomen. Het boek „De Beknopte Lant-Meet-Konst", dat rijk is geïllustreerd met tal van historische kaar ten, vignetten, handschriften en foto's, is niet alleen van belang voor geïnteresseerden in de geschiedenis van de Alblasserwaard, de Vijf heerenlanden en de omliggende gemeenten, maar juist ook voor alle belangstellenden in de historie van de landmeetkunde en de kartogra fie. De auteur, ir. Th. W. Harmsen, studeerde Geo desie aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en behaalde het diploma geodetisch in genieur te Delft. Hij was vele jaren als landmeter in Overheidsdienst en later als wetenschappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Het boek „De Beknopte Lant-Meet-Konst", een uitgave van de Delftse Universitaire Pers, is vanaf 1 september verkrijgbaar in de boekhan del of rechtstreeks bij de uitgever, Mijnbouw- plein 11, Delft (telefoon 015-783254). De prijs bedraagt f29,95. PUBLICATIONS ON GEODESY In de serie „Publications on Geodesy" van de Rijkscommissie voor Geodesie is verschenen Deviations of the vertical in the Netherlands from geodetic-astronomical observations" door G. J. Husti. VOLKSHUISVESTING EN STADSVERNIEUWING Zojuist zijn twee publikaties verschenen van de hand van prof. dr. ir. H. Priemus, hoogleraar in de volkshuisvesting aan de Afdeling Bouw kunde van de Technische Hogeschool te Delft. Het onderzoek dat aan deze publikaties ten grondslag ligt, werd verricht bij het RIW, Insti tuut voor volkshuisvestingsonderzoek, verbon den aan de Afdeling Bouwkunde van de Delftse TH. Volkshuisvesting - begrippen, problemen, be leid Op een moment dat er wordt gepleit voor een beperktere rol van de overheid op het gebied van de volkshuisvesting, geeft prof. Priemus zijn visie over een toekomstig volkshuisves tingsbeleid. In deze uitgewerkte schets gaat hij uit van de er kende behoeften van bewoners en pleit daarbij voor nieuwe vormen van eigendom en beheer. Omvang, fasering en differentiatie van de wo- ningproduktie zullen moeten worden betrokken in een regionale woningbouwprogrammering waarvan de contouren worden aangegeven. In deze publikatie geeft de schrijver een uitvoe rig overzicht van begrippen en werktheorieën op dit jonge wetenschapsgebied en tracht daar naast relaties te leggen tussen theoretische no ties enerzijds en maatschappelijke problematiek en beleidslijnen anderzijds. Stadsvernieuwingproblemen en perspectieven Deze publikatie wil een beeld geven van het Rotterdamse stadsvernieuwingsbeleid 1974- 1978 met wethouder drs. J. G. van de Ploeg als stuwende kracht. Bij de analyse en evaluatie daarvan gaat prof. Priemus vooral in op de pro blematiek van de eigendomsverhoudingen van de woningen voor en na de stadsvernieuwings- ingrepen, de financiële kant van de zaak zo als woonlasten en subsidieregelingen en de besluitvorming met betrekking tot de gemeen telijke organisatie en de belangenbehartiging van bewoners. Rotterdam heeft voor de aanpak van de stads vernieuwing een gedurfde weg gekozen. Doel- 201

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 27