Een kadastraal perspectief gericht op onderzoek en automatisering door ir. W. A. Claessen, hoofd van de directie Onderzoek en Automatisering van het Kadaster. Inleiding Het perspectief zal worden geschetst vanuit de taak van de directie Onderzoek en Automatise ring (0 en A) van het Kadaster. Het staat dus niet model voor het perspectief van de gehele dienst. Om de functie van de directie O en A in dit ge heel te geven is in figuur 1 een schets afgebeeld die in hoofdzaken de organisatiestructuur van de dienst voorstelt. De schets toont een hoofd directie onder een hoofddirecteur. Onder deze hoofddirecteur zijn verder geplaatst 11 directies in de provincies. hoofd landmeetk. juridische onderzoek zaken financiële automati organisatie personeel 1andinr. zaken sering uitvoeren van wettelijke regelingen betreffende de dienst, de vastlegging en verstrekking van de gegevens in de registers van de dienst en de financieel-economische aangelegenheden. Ver der dient deze directie mede te werken aan de automatisering van de kadastrale registratie. De directie O en A, waarvan de organisatie structuur in figuur 2 is weergegeven, volgt de ontwikkelingen op het vakgebied en heeft de zorg voor het doen van onderzoek en het ont wikkelen van nieuwe methoden, inbegrepen al of niet geautomatiseerde systemen op dat ge bied. De directie heeft verder de zorg voor de verwerking van de door de dienst geleverde ge gevens met behulp van informatieverwerkende apparatuur en de zorg voor de instandhouding van de coördinatenpunten van de Rijksdrie hoeksmeting. De afdelingen Organisatie en Personeel hebben de voor deze afdelingen gebruikelijke taken. 11 directies in de provincie Figuur 1. De hoofddirectie bestaat uit een drietal directies en een tweetal afdelingen. De directie Landmeetkundige Zaken en Landin richting heeft de zorg voor bijhouding van de kadastrale kaarten, de kadastrale hermetingen en de vervaardiging van de grootschalige basis- kaart van Nederland (GBKN). De vervaardiging van kaarten met behulp van de fotogrammetrie is hierin begrepen. Verder werkt deze directie mee aan landinrichting. De directie Juridische en Financieel-Economi- sche Zaken heeft de zorg voor het opstellen en Samenvatting van een voordracht gehouden op 8 mei 1978 op het 20e NGL/NVG-congres voor de regio Zuid west Nederland te Goes. onderzoek automati sering onderzoek automatisering ri jksdrieh.m. l I ontwi kkeling A'doorn ui tvoering A'doorn kad. reg. Heerlen Figuur 2. Afdeling Onderzoek De tot de directie O en A behorende afdeling Onderzoek onderscheidt bij haar onderzoekin gen de volgende zwaartepunten 1. coördinatenkadaster; 2. kartografische informatieverwerking; 3. grootschalige basiskaart; 4. ruilverkaveling. 179

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 5