De onderzoekingen op het gebied van een coör- dinatenkadaster worden verricht, omdat de ver wachting bestaat dat de instandhouding van zo'n kadaster voordelen zal opleveren ten op zichte van de instandhouding van een getallen- kadaster en een grafisch kadaster. De voordelen van een coördinatenkadaster zullen moeten blij ken uit een onderzoek naar: 1. de meettechnische aspecten bij de uitvoe ring van bijhoudingsmetingen; 2. de rekentechnische aspecten bij de nume rieke en grafische verwerking van deze me tingen. Bij het eerste punt is het vooral van belang te leren in welke mate de huidige tijdrovende re constructies van grondslagen en oude grenzen kunnen worden beperkt. Bij het tweede punt speelt de vraag naar een decentrale verwerking van de bijhoudingsmetingen met behulp van de coördinaten van de in het terrein opgenomen punten. Momenteel is deze bijhouding, waarbij gebruik wordt gemaakt van het systeem „De tailmeting 76", alleen mogelijk met behulp van de apparatuur die in Apeldoorn bij de hoofd directie aanwezig is. Gezien de technische mo gelijkheden van deze apparatuur kan nog niet worden gesproken van een optimaal systeem. Daarnaast zijn er organisatorische bezwaren tegen de centrale verwerking van de bijhou dingsmetingen. In (1) en (2) worden over het voorgaande nadere bijzonderheden gegeven. Bij het tweede zwaartepunt worden onder kar- tografische informatieverwerking werkzaamhe den begrepen, waarbij kartografische informatie in coördinaten wordt vertaald. Deze informatie kan met behulp van een computer worden ver werkt en zo nodig selectief worden uitge werkt met een tekenautomaat. Hier kan moge lijk een betere integratie van het meet- en teken proces voor de verschillende kaartprodukten van het Kadaster worden verkregen dan met ge bruikmaking van conventionele methoden. Ook zullen deze produkten waarschijnlijk beter op elkaar kunnen worden afgestemd. De produkti- viteit van het kaartvervaardigingsproces en de kwaliteit van het eindprodukt kunnen verder worden verhoogd. Tenslotte kan de dienstver lening op het gebied van de informatieverstrek king worden verbeterd. Voor vertaling van kartografische informatie in digitale vorm kan gebruik worden gemaakt van coördinatenlezers en fotogrammetrische regi stratie-eenheden. Gegevens in digitale vorm kunnen bij het Kadaster ook beschikbaar komen door verwerking van de metingen met het daar operationele systeem Detailmeting 76. 180 De kaartprodukten die door het Kadaster bij deze verwerking kunnen worden betrokken zijn het kadastrale bijblad; het werkplan 2 ten behoeve van het onder steunen van werkzaamheden in de landin richting; de grootschalige basiskaart van Nederland (GBKN). Bij het derde zwaartepunt dat betrekking heeft op de GBKN komen vraagpunten naar voren als: welke produktiemethoden kunnen worden toegepast; op welke wijze kan de bijhouding van de GBKN worden verricht; welke consequenties heeft de invoering van de GBKN op de vorm en het gebruik van het kadastrale bijblad en het eerder genoemde werkplan 2? Bij dit laatste vraagpunt kan men naar voren brengen dient het Kadaster over te schakelen op raamkaarten en de huidige eilandkaarten successievelijk te laten vervallen; moet de kadastrale kaart als separaat pro- dukt, eventueel met een andere inhoud, blij ven bestaan of moet worden gestreefd naar integratie met de GBKN De gevolgen van een bepaalde keuze kunnen zeer ingrijpend zijn voor de dienst. De nodige studies zijn reeds verricht. Thans bestaat er be hoefte aan het nemen van een aantal praktijk proeven om tot een verantwoorde uitspraak te komen. Verwacht wordt dat hiermee op korte termijn een begin kan worden gemaakt. Het laatste zwaartepunt heeft betrekking op de ruilverkaveling. Bij het ruilverkavelingsgebeuren zijn thans een viertal geautomatiseerde syste men operationeel. En wel een systeem voor de grootte- en waardeberekening van percelen, elementen en kavels (PLAN), een systeem voor opbouw en bijhouding van de ruilverkavelings boekhouding (ARAK) en een systeem voor het ontwerpen van een globaal plan van toedeling (ATOR). Het systeem Detailmeting 76 is het vierde systeem dat hier kan worden gebruikt, namelijk voor de vervaardiging van kaarten. Er ontbreekt nog een systeem voor een volledig numerieke behandeling van de landmeetkun dige en kartografische werkzaamheden. Naast de toepassing van de automatisering in de ruilverkaveling komen nog een aantal andere aspecten voor studie in aanmerking. Hiervoor wordt verwezen naar de hierna gegeven lijst met projecten.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6