cies. Momenteel zijn een viertal provincies voor zien van deze computers met de nodige rand apparatuur. Voorlopig worden zij alleen ge bruikt t.b.v. de groottebepaling. Zoals hiervoor bij de behandeling van het zwaartepunt coördi- natenkadaster reeds is opgemerkt heeft centrale verwerking van bijhoudingsmetingen organisa torische bezwaren. Vandaar dat thans gewerkt wordt om, naast de centrale verwerking van metingen met behulp van het systeem „Detail meting 76", een decentrale verwerking met de tafelcomputer mogelijk te maken van metingen van geringe omvang; voornamelijk bijhoudings metingen dus. Met de ontwikkeling van het daartoe noodzakelijke systeem is het bureau, in samenwerking met de afdeling Onderzoek, al ver gevorderd. Het is nog niet mogelijk ook de kaartering langs automatische weg in de pro vincies te laten verzorgen, hoewel het perspec tief is binnen redelijke korte tijd wel z.g. hulp- kaarten te kunnen vervaardigen. Indien met behulp van het systeem „Detailme ting 76" van een bepaald gebied een coördina- tenbestand is verkregen, kan dit worden ge bruikt bij de decentrale bijhouding. In Apel doorn worden daartoe de daarbij betrokken coördinatengegevens vanuit het bestand op dis kettes overgenomen. De diskettes worden naar de decentrale vestiging gezonden waar ze in de tafelcomputer kunnen worden gebracht. Met behulp van deze informatiedragers kunnen ver volgens de nieuwe gegevens in het centrale be stand worden gebracht. Naarmate de bestan den in omvang toenemen en de hoeveelheid bij houdingsmetingen wordt vergroot zal het mo ment naderen waarop deze uitwisseling met be hulp van datacommunicatie zal moeten plaats vinden. Naast deze software wordt gewerkt aan soft ware nodig voor het inrekenen van kavelgren- zen ten behoeve van de toedeling bij ruilverka velingen en aan software ten behoeve van het leveren van gegevens waarmee de nieuwe kavelgrenzen snel op het terrein kunnen worden uitgezet. Bij uitzetting wordt dan voornamelijk gedacht aan de voerstraalmethode. Nu waarschijnlijk de eerste zelfregistrerende tachymeters in de dienst hun intrede gaan doen, is het verder van belang om de metingen met deze instrumenten eerst zoveel mogelijk de centraal te controleren om het heen- en weer- zenden, in verband met het opsporen van fou ten, tot een minimum te beperken. Bij deze con trole kunnen de tafelcomputers goede diensten bewijzen. Ook hiervoor is software nodig. Naast software voor de bekende landmeetkun dige berekeningen zal binnenkort een systeem operationeel zijn om metingen t.b.v. het contro leren van kaarten te kunnen verwerken. De be hoefte aan een dergelijk systeem is versterkt naar voren gekomen toen, in het kader van de vervaardiging van de grootschalige basiskaart, werkzaamheden werden uitbesteed of produk- ten van anderen werden gebruikt ten behoeve van die kaartvervaardiging. Het tweede project waar het bureau Ontwikke ling Automatisering aan werkt heeft betrekking op een verdere uitbouw van het reeds jaren in gebruik zijnde systeem ARAK (Automatisering Ruilverkavelings Administratie Kadaster). Was het tot nu toe mogelijk met dit systeem een bij drage aan de werkzaamheden te leveren tot en met het plan van toedeling, een bekende mijl paal in de procedure, thans wordt gewerkt aan een uitbouw van het systeem ten behoeve van het opmaken van de akte van ruilverkaveling (ARAK III) en het opmaken van de lijst van gel delijke regelingen (ARAK IV). Dit werk moet binnen afzienbare tijd voltooid zijn, omdat een aantal ruilverkavelingen, waarbij gebruik wordt gemaakt van ARAK, binnenkort zover is gevor derd dat van ARAK III en IV geprofiteerd kan worden. Vermoedelijk is dit rond de komende jaarwisseling het geval. Tenslotte wordt bij het bureau Ontwikkeling Automatisering gewerkt aan het project leiding- beheerdersregistratie. Het gaat hier om een klein en eenvoudig project. Het wordt eerst operationeel indien het wetsontwerp leidingbe- heerdersregistratie, zoals het er thans ligt, wordt aangenomen. Bureau Uitvoering Automatisering Voor wat dit bureau betreft zijn er een tweetal zaken die in een perspectief niet mogen ontbre ken. Het gaat om twee totaal verschillende za ken. De eerste heeft betrekking op een ver vanging van de huidige verouderde computer in het voorjaar van 1979 en de tweede heeft be trekking op de bepaling van de z.g. plaatscoör dinaten van percelen die op dit bureau plaats vindt. Ten behoeve van het hiervoor genoemde zwaartepunt bij de onderzoekingen, dat betref fende de kartografische informatie verwerking, biedt de noodzakelijke vervanging van de hui dige computer mogelijkheden. Er wordt naar gestreefd om de nieuwe computer zodanig te kiezen dat deze met de nodige randapparatuur voor kartografische informatieverwerking kan worden gebruikt. Dit natuurlijk naast de be- 183

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 9