leerd met behulp van een optisch lood, op de fundering wordt dan een roos geplaatst met een verdeelschaal. Aan de hand van de verdeel- schaal kan de afwijking afgelezen en de bekis ting worden bijgestuurd. Bijsturen geschiedt dooréén of meer vijzels in werking te stellen. Op alle klimstaven wordt om de meter een waterpasvlak aangegeven. Op die manier kan de waterpasstand van de bekis ting worden gehandhaafd en van hieruit kun nen sparingen en andere voorzieningen worden ingemeten. De tolerantie in verticaalstand van de toren bedraagt 20 mm. De grootste afwij king die gemeten is was 10 mm. Het plaatsen van het eerste brugdeel Voordat de eerste heftoren werd gegleden was reeds het eerste ,,ex-Moerdijkbrugdeel" inge varen. Deze invaarmanoeuvre heeft veel voor bereiding gevergd, en kan worden aangemerkt als een hoogtepunt van het hele Moerdijkpro ject. Dit eerste, voor de Spijkenissebrug bestemde brugdeel, werd op 16 oktober 1976 te Moerdijk uitgewisseld voor een nieuwe overspanning. Na op de vaarstelling in de Roode Vaart op invaarhoogte voor Spijkenisse te zijn gebracht, werd dit brugdeel m.b.v. sleepboten via Dordt- sche Kil en Oude Maas naar Spijkenisse getransporteerd. Het brugdeel moest worden geplaatst in de zuidelijke overspanning en vervolgens aan de ene kant worden gelegd op het landhoofd en aan de andere kant op de inmiddels gereed gekomen rivierpijler (fig. 18). Maar hier ontstond een probleem. De vaarstel ling "paste" namelijk niet tussen de nieuwe rivierpijler en de oever van het landhoofd. De oplossing was een ingraving te maken in de oever vóór het landhoofd. Een dergelijk graaf werk op die plaats in de oever van een rivier met stroomsnelheden van 1,5 tot 2 m/sec, vraagt een gedegen oeverbescherming in de vorm van kraagstukken en een steenbestorting. De vaar stelling met brugdeel kon nu wel tussen pijler en landhoofd gemanoeuvreerd worden, maar toch niet zodanig dat het brugdeel in één keer op zijn definitieve plaats zou komen te rusten. De ingraving is namelijk aan een bepaalde Fig. 18. Met behulp van een viertal sleepboten wordt de eerste ,,oude" Moerdijkoverspanning bij Spijkenisse ingevaren. 234

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 16