vervulde vacatures afmeting gebonden, om de stabiliteit van de achterliggende aardebaan niet in gevaar te brengen. De oplossing voor dit probleem is gevonden in de vorm van een glijconstructie op pijler en landhoofd. Met behulp van hydraulische vijzels en gIij- platen van teflon op chroomstaai is het brug- deel over een afstand van ca. 7 m in de richting van het landhoofd verschoven. Bewegingswerken De twee hefbare brugdelen, die voorzien zijn van een nieuwe stalen rijvloer, rusten op hijs liggers, die tussen de heftorens zijn geplaatst. Aan weerszijden zijn aan elke hijsligger acht evenwichtskabels aangebracht, die via boven in de heftorens geplaatste omleidschijven bevestigd zijn aan contragewichten. Deze contragewichten bestaan uit een betonnen bak, gevuld met stalen ballast. De hijsliggers en de contragewichten worden via geleiderails langs de heftorens geleid. Het was erg belangrijk dat deze geleiderails volkomen verticaal werden aangebracht, het geen erg veel meetwerk vereiste. Voordat de heftorens werden gemaakt, werden de assen van de geleiderails op de pijler voor zowel binnen als buiten de heftorens aangegeven. Nadat de heftoren was opgetrokken, werden diezelfde assen met behulp van een theodoliet, voorzien van een gebroken oculair, opgelood, zodat deze assen boven op de heftorens konden worden uitgezet. In de toren werd dit gecontroleerd door ook hier met de theodoliet verticaal op te loden. Daarna werd met behulp van een lier de verticale lijn op de wanden aangebracht, waarna de geleiderails geplaatst konden worden. Het openen en sluiten van de brug geschiedt door kabels, die onder aan de hijsligger en boven aan de contragewichten bevestigd zijn, en die via de onder de torens opgestelde lier- werken lopen. Het centraal opgestelde bewegingswerk wordt aangedreven door een gelijkstroom-elektro motor, die in de eindstanden de brugsnelheid elektrisch regelt. De openingstijd voor iedere hefbrug bedraagt ca. 75 sec., de hefsnelheid is maximaal 52 cm/sec en het vermogen dat nodig is om de brug te openen bedraagt ca. 300 KW. Het plaatsen van de overige brugdelen Begin januari 1977 werd bij Moerdijk het vol gende brugdeel uitgevaren t.b.v. de Spijkenis- sebrug. Eind januari 1977 werd dit tweede brugdeel in de noordelijke zijoverspanning ingevaren en verrold. De derde brug werd eind maart 1977 uitgevaren en tijdelijk in de noordelijke doorvaartopening op een hulpondersteuning geplaatst. Op deze manier werd een verbinding met de midden pijler verkregen ten behoeve van het storten van de heftorens. Het vierde brugdeel werd eerst naar de fabriek getransporteerd, alwaar het betonnen rijdek werd gesloopt en een nieuwe stalen rijvloer werd aangebracht. Daarna werd dit brugdeel naar Spijkenisse getransporteerd en uitgewis seld met het brugdeel dat tijdelijk in de noorde lijke doorvaartopening was geplaatst. Tenslot te werd het laatste brugdeel naar de fabriek getransporteerd om ook te worden voorzien van een nieuw stalen dek. Dit brugdeel is in mei 1978 geplaatst in de zuidelijke doorvaart opening. Aangezien de vroegere doorvaart opening in het verlengde van de nieuwe zuide lijke doorvaartopening lag, is dit laatste brug deel onmiddellijk omhoog gebracht om geen stremming voor het scheepvaartverkeer te ver oorzaken. In juli 1978 is de nieuwe oeververbinding voor het verkeer opengesteld. Hierna werd begon nen met de sloop van de oude Spijkenissebrug. Foto's: Rijkswaterstaat. Foto fig. 1: Stichting Atlas van Stolk, Rotterdam. De in deze rubriek vermelde functionarissen zijn be noemd in de vacatures zoals die eerder in personeels advertenties in Geodesia stonden vermeld. Ingenieursbureau van Kleef 6.V. Benoemd m.i.v. 15 juni 1978 tot landmeter W. M. J. M. Leijten. Gemeente Tilburg Benoemd m.i.v. 1 juli 1978 tot landmeetkundig tekenaar A. J. Bongers (vroegere werkgever: Heidemij Nederland B.V.). Gemeente Veenendaal Benoemd m.i.v. 1 augustus 1978 tot opzichter-tekenaar B J. de Jong (vroegere werkgever: Gemeente Ede). Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn Benoemd m.i.v. 1 augustus 1978 tot hoofd van het Bureau Ontwikkeling Automatisering J. E. F. Weemaes (vroegere werkgever: Hoogovens te IJmuiden). Gemeente Breda Benoemd m.i.v. 1 augustus 1978 tot tekenaar H. J. M. Bruyns (vroegere werkgever: Kadaster Directie Noord- Brabant). MTS te Arnhem Benoemd m.i.v. 1 augustus 1978 tot leraar Ing. J. M. Bakker (vroegere werkgever: Kadaster Directie Noord- Brabant). Rijksdienst voor de I Jsselmeerpolders Benoemd m.i.v. 1 september 1978 tot technisch ambtenaar G. H. Reumer. Gemeente Oss Benoemd m.i.v. 1 november 1978 tot tekenaar A11 L. van Aalsburg (vroegere werkgever: Gemeente Uithoorn). 235

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 17