GADELLA Ons leveringsprogramma: Ruim 44% gaf de voorkeur aan d; 28.1% gaf echter aan d de minste voorkeur. Uit nader onderzoek blijkt het niet noodzakelijk, dat in het nieuwe erfrecht bij versterf onderscheid gemaakt moet worden tussen mannelijke en vrouwelijke erflaters: het maakt niet uit of de man of vrouw overlijdt. Een consequentie van het „langstlevende al" is echter, dat bij eventuele hertrouw van de langstlevende er weer een nieuwe echtgenoot is. De mogelijk heid bestaat dan, dat het oorspronkelijk opge bouwde vermogen geheel in handen komt van anderen, die niet tot het gezin van de eerste man en vrouw behoren. Nadat men de onder vraagden op deze consequentie had gewezen, werd de voorkeur van 44% teruggebracht tot 17.1%, terwijl alternatief a (meeste rechten voor de kinderen) in plaats van de vroegere 19.1% nu 32.9% kreeg. Er dient gestreefd te worden naar een wette lijke regeling, waarin de langstlevende echt genoot gedurende zijn of haar leven in het genot blijft van de nalatenschap van de vóór overleden echtgenoot. Dit genot strekt zich dan echter niet zover uit, dat de kinderen van de vooroverleden ouder geen rechten op diens nalatenschap zouden kunnen doen gelden. Deze rechten zijn eerst opeisbaar als beide ouders overleden zijn. Het blijkt dat het onderzoek als duidelijke aan wijzing geeft, dat de bevolking in grote meer derheid de huidige regeling van het abintestaat erfrecht afwijst. De strekking van het onder zoek is ook m.i. in overeenstemming met de erkenning in brede kring, dat ook bij het ont werpen van privaatrechtelijke wetsregels de rechtsopvattingen van de bevolking in de be schouwingen moeten worden betrokken. In dit korte overzicht konden maar enkele punten belicht worden. Vooral aan geïnteres seerden in erfrechtzaken wordt bestudering van dit wetenschappelijk onderzoek sterk aanbe volen, zeker in de eerste plaats in verband met het op stapel staande wetsontwerp. De publikatie (34 blz. 13 blz. bijlagen, 21 x 29,4 cm) kan besteld worden bij de Ver- zendboekhandel van de Staatsuitgeverij, Chr. Plantij nstraat 1-9 te 's-Gravenhage, tel. (070) 624551 of per giro 425300. Bestelnummer 170-081-18. Prijs afgehaald f 5, per post f 7,75. W. Koopmans. CORADI: CARTOGRAPHIC ENGINEERING Coradomat Mark III Cartographic plotter CP 1 Coradograph Spiegelstereoskoop Digimeters Stereosketch Digigrid Radial Line Plotter Wagenplanimeters ASAHI Schijfpoolplanimeters Theodolieten Komp.-poolplanimeters Automatische waterpasinstrumenten ATTENBERGER BMI Grensmarkeringen Meetveren, baken en jalons Dokumentatie op aanvrage bij: -313132 - Telex 47543 Oudegracht 312 - i Utrecht - Telefoon 030 240

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 22