1872 De spoorbrug over het Hollandsch Diep wordt in gebruik genomen. 1909 Minister van Verkeer en Waterstaat ir. C. Lely loopt een nat pak op bij het inwij den van de nieuwe veerdienst Willems dorp-Moerdijk. 1936 Koningin Wilhelmina opent de verkeers- brug over het Hollandsch Diep, destijds één van Europa's grootste bruggen. 1940 De Duitsers krijgen de Moerdijkbruggen dankzij een bliksemsnelle opmars onbeschadigd in handen. 1944 De Duitsers blazen de Moerdijkbruggen bij hun terugtocht voor de geallieerde troepen op. 1945 Na de bevrijding wordt de oude veerpont weer in gebruik genomen. De verkeers- brug wordt met behulp van stukken van de spoorbrug provisorisch hersteld. 1946 De verkeersbrug wordt definitief hersteld, waarna ook de spoorbrug kan worden gerepareerd. 1977 De verkeersbrug wordt op de oude pijlers radicaal vernieuwd en ruim twee keer zo breed opgezet. De in 1936 voor het wegverkeer opengestelde brug (fig. 2)fkon de huidige verkeersintensiteit absoluut niet meer verwerken. In het kader van de reconstructie van de A16 (Rotterdam Dordrecht Breda) werd besloten hierin ook de verbreding van de Moerdijkbrug op te nemen. Reconstructie echter van de inmiddels voor malige brug was vanwege het type zeker geen eenvoudige zaak; aan beide zijden werd de brug namelijk begrensd door vakwerklig gers. De mogelijkheid tot uitbouwen was hier door zeer beperkt. Door de Dienst Verkeerskunde van Rijkswater staat werd een onderzoek ingesteld naar de dimensionering van een nieuwe Moerdijkbrug. Dit onderzoek heeft geleid tot de conclusie dat rond het jaar 2000 gerekend moet worden op een verkeersbelasting vari circa 55.000 (nu 45.000) motorvoertuigen per etmaal. In ver band hiermee werd voor de nieuwe Moerdijk brug een dwarsprofiel nodig geacht bestaande uit 2 x 3 rijstroken met een vluchtstrook op iedere rijbaan en twee langzaam-verkeerstro- ken aan weerszijden. Het was de taak van de Directie Bruggen van Rijkswaterstaat tot een definitief ontwerp van de nieuwe oeververbinding over het Hollandsch Diep te komen. Uitgaande van de hierboven aangegeven uit gangspunten is besloten de bestaande brug gen te vervangen door nieuwe bruggen, waarbij Fig. 2. De voormalige Moerdijkbrug. gebruik werd gemaakt van de bestaande pijlers. De nieuwe verkeersbrug heeft thans een geheel andere vorm en constructie dan de voormalige. Niet alleen de in de dertiger jaren gecon strueerde Moerdijkbrug kon in het huidige tijdsgewricht geen zorg meer dragen voor een vlotte verkeersafwikkeling, ook de uit dezelfde tijd daterende brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer (fig. 3) vormde een knelpunt voor het tegenwoordige verkeer. De in juli 1978 buiten gebruik gestelde hefbrug over de Oude Maas te Spijkenisse (fig. 4) ver keerde in slechte staat (vooral wat betrof de fundering en het bewegingsmechanisme). De ze vormde voor de scheepvaart, met name de duwvaart, een moeilijk te nemen hindernis. De breedte van de rijweg bedroeg slechts 5,40 m. Daarentegen heeft de nieuwe hefbrug bij Spij kenisse (uiteraard) de breedte van de voor malige Moerdijkbrug. Hierop zijn thans aange bracht twee rijbanen plus een vrije busbaan, alsmede fietspaden aan beide kanten van de brug. De bouw heeft ruim zestig miljoen gul den gekost. Fig. 3. De voormalige verkeersbrug over de Bergsche Maas bij Keizersveer. 224

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6