Fig. 6. Het geautomatiseerde kaarteringssysteem van de Stiboka te Wageningen, van links naar rechts: telewriter - 19 inch beeldbuis - menu - digitaliseertafel c.q. plotter - teletype - minicomputer - tape-unit. In dat geval kan men beter gebruik maken van de basisroutines. Men maakt dan een applica tieprogramma voor een bepaald doel, bijvoor beeld voor het tekenen van perspectieven van een weg, uitgaande van een serie dwarsprofie len. Ook dit soort programma's kan weer uit groeien tot hele systemen, al dan niet interac tief, en voor velerlei toepassingsgebieden. Interessant voor de Rijkswaterstaat zijn bijvoor beeld de interactieve kartografische systemen, zoals die van de firma Computervision (in gebruik bij de Stichting Bodemkartering te Wa geningen) (fig. 6 en 7), Applicon, CALMA, CONfRAVES en het SOLADI-systeem op de Laser Display van de Meetkundige Dienst. Met dit soort systemen worden gegevens over topografie verzameld en opgeslagen. Met behulp van een interactief beeldscherm worden deze gegevens gecontroleerd, verbeterd en aangevuld. Tenslotte kan een definitief kaartblad uitgetekend worden op een nauwkeurige tekenautomaat. De verschillen tussen de systemen zijn voornamelijk terug te voeren tot de aard van de kaarten die geprodu ceerd moeten worden. Voor technische kaarten kan de datastructuur eenvoudig zijn, voor topografische kaarten op kleinere schaal moeten faciliteiten aanwezig zijn voor generali satie, voor thematische kaarten moet het mogelijk zijn op grond van bepaalde kenmer kende selecties te maken uit de beschikbare da ta. Jammer is weer dat tot nu toe zo weinig is gedaan aan standaardisatie voor de structuren van topologische databases. Hiervoor is de uitwisseling van gegevens erg moeilijk. Saillant puntje in dit verband: bij de CIA (ja, dé CIA) zijn voor belangstellenden verkrijgbaar: Worlddata- bank 1 en 2, waarin (globale) geografische en andere gegevens over alle landen van de wereld. Besluit Een interessant gebied, deze „graphics", waar op nog vele ontwikkelingen te verwachten zijn. Men denke bijvoorbeeld aan animatie, waarbij door het vertonen van steeds wijzigende beelden op een display de indruk van beweging gewekt wordt. Men kan zo „rijden" op een nog niet bestaande weg, of getijbewegingen zichtbaar maken. Men denke ook aan de verwerking van de milliarden gegevens, die door de rondcirkelende satellieten naar de aarde gezonden worden en die eigenlijk alleen effec tief geïnspecteerd en geselecteerd kunnen wor den door ze op een snelle en flexibele wijze zichtbaar te maken. WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJZEN GEODESIA Fig. 7. Het omzetten van lijnen in digitale waarden. In verband met de voortgaande kostenstijgingen zijn wij genoodzaakt met ingang van 1 januari 1979 de abonnementsprijzen van Geodesia aan te passen. vrije abonnees (niet ver enigingsleden) f35,per jaar vrije abonnees buitenland (uitgezonderd België) f46,— per jaar vrije abonnees België f 40,50 per jaar verzonden per luchtpost f 57,50 per jaar 65-plussers, studenten TH, HTS of MTS f 24, - per jaar losse nummers f 6,—per stuk 260

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10