Het dupliceren van gravures Repro(w)aardigheden (2) (bijpraten en nieuwe technieken) Bij vele diensten en bedrijven heeft het tekenen met pen en inkt plaats moeten maken voor het graveren. Aanvankelijk legden de fabrikanten van teken- en graveermaterialen zich toe op graveerlagen die met een vloeistof waren op te lossen: Als de tekenaar zijn tekening, of liever gravure, gereed had, waste hij hem in met een inkt- of verfsoort die zich hechtte aan de vrij gekomen drager. Dan loste hij de resterende delen van de graveerlaag op, en hield als eind resultaat een positieve calque over: een trans parante ondergrond met zwarte inkt- of verf- lijnen. Dit graveerproeédé staat bekend als het zgpositieve procédé. Jammer is dat deze graveerlagen altijd (zacht) glanzend zijn. Men kan niet eerst een tekening in potlood aanbrengen. Ook schijnt het moei lijk te zijn ze op polyester dragers aan te bren gen. Geholpen door de toegenomen mogelijkheden van de reprografie, zijn het de zg. negatieve graveerlagen die tegenwoordig vrij algemeen in gebruik zijn. Ze zijn er in vele variaties: zeer transparante, minder transparante, al of niet met een witte tekenlaag over de graveerlaag, zeer zachte voor computer-gestuurde teken machines, lagen die zelf weer „bedekt" zijn met een lichtgevoelige laag. Bij deze graveerlagen verkrijgt men het positie ve beeld steeds door na het graveren het beeld te kopiëren op lichtgevoelige films. De mogelijkheden van de reprografie werden steeds méér uitgebuit. Men plakte letters en symbolen op de gravures en vervaardigde van de daardoor verkregen combinatie negatief/ positief (graveerlijnen/letters) in één handeling een positieve film met lijnen en letters in zwart, (zie Geodesia 1969, 11e jaargang nr. 7/8: „Een sensationele vorm vari kaartreproduktie"). Het is al weer een flink aantal jaren geleden dat het scala van mogelijkheden werd uitgebreid met een graveerfilm, waarbij over de graveer laag weer een lichtgevoelige omkeerlaag werd aangebracht. In Geodesia 1973, 15e jaargang nr. 3 staat omschreven op welke wijze men, door gebruik te maken van deze lichtgevoelige graveerfilm, een oude kaart(gravure) kan dupli ceren en tegelijk bijwerken. Op blz. 48 van dat Geodesia-nummer kunt u uit de figuren 14 t.m. 22 de volgende handelingen aflezen (De figuren ziet u hierbij nog eens afge drukt): fig. 14: belichten van de gevoelige laag dóór de oude gravure heen; fig. 15: het oude beeld, zwart ontwikkeld in de nieuwe laag; fig. 16: aanduiding van de vervallen, niet meer juiste, figuratie en de in potlood bij getekende nieuwe figuratie; fig. 17: de vervallen figuratie afgedekt met asfaltlak, de nieuwe figuratie gegraveerd; (Kunt u het nog volgen?) fig. 18: de oude, zwart ontwikkelde figuratie in het omkeerbad opgelost, de graveerlaag wordt zichtbaar. (De met asfaltlak bedekte lijnen worden in het omkeerbad niet aange tast); fig. 19: de oude figuratie in de graveerlaag geëtst; fig. 20: de asfaltlak met benzine verwijderd; fig. 21: de resterende gevoelige laag zwart ontwikkeld; fig. 22: de zwart ontwikkelde laag in het omkeerbad opgelost. Thans kan worden overgegaan tot de vervaar diging, op contactfilm, van de positieve film calque. Welnu, het lijkt een ingewikkeld pro ces, doch het geeft een aanzienlijke tijdwinst ten opzichte van het geheel overgraveren van oude prenten. Doch ergens in het verhaal zit een „jammer". Het is jammer dat tijdens het etsen (fig. 19) het etsmiddel de zijkanten van de lijnen nogal eens aanvreet, waardoor de lijnen dikker en rafelig worden. We schaafden nu het procédé als volgt bij: fig. 17a: de vervallen figuratie wordt opge lost met bleekwater, de nieuwe figuratie gegraveerd. Het oplossen met bleekwater doet men met een penseel, of, bij heel fijne situatie, met een dungepunte viltstift (een Japans produkt dat leeg in de handel is en dat u zelf volzuigt met bleekwater). Na het oplossen even spoelen met een watje met water: fig. 18 t.m. 22 vervallen, en maken plaats voor een nieuwe figuur; 261

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 11