MTS-Hengelo levert landmeetkundigen af ting van de ondernemerslasten biedt, meent de bewindsman voorshands niet te kunnen beslui ten tot heropening van de subsidieregeling voor particuliere cultuurtechnische werken. De voorbereiding van de Landinrichtingswet, ter vervanging van de Ruilverkavelingswet 1954, is zover gevorderd, dat indiening van het ont werp in dit parlementaire jaar mag worden ver wacht. Gestreefd wordt om het Structuurschema land inrichting, gelijktijdig met de indiening van het ontwerp van de Landinrichtingswet te publi ceren. Daarmee kan worden bereikt dat naast het wettelijke instrument tevens kan worden beschikt over inzicht in het beleid hetgeen de regering op middellange termijn ten aanzien van de landinrichting voornemens is te voeren. Nu de inspraakronde over de Nota landelijke gebieden achter de rug is, wordt de regerings beslissing daaromtrent voorbereid. Dit gebeurt in nauwe samenwerking tussen de drie meest betrokken departementen, te weten Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en Land bouw en Visserij. Te meer is deze samen werking van zo groot belang omdat gelijktijdig drie structuurschema's (voor landinrichting, voor openluchtrecreatie en voor natuur- en landschapsbehoud) worden voorbereid, die moeten sporen met de Nota landelijke gebie den. Het door de drie bestuurslagen aanvaarde rapport inzake de verticale coördinatie bij het planologische beleid, in het bijzonder ten aanzien van de streekplannen, begint thans duidelijk in de praktijk door te werken. Dit is van belang omdat het streekplanwerk de rugge- graat vormt van het planologische beleid op provinciaal niveau en thans grote omvang aan neemt. Wil daarbij het principe van de verticale coördinatie zinvol toepassing vinden, dan dienen de rijksvertegenwoordigers op provin ciaal niveau ook feitelijk de departementale standpunten in te brengen. Teneinde bij de beleidsvorming de aan de minister van Land bouw en Visserij toevertrouwde belangen volle dig tot hun recht te doen komen, is versterking van het apparaat bij de hoofdingenieurs directeuren voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer voorzien. Deze versterking vindt thans plaats. Met onderschrijving van de argumenten, die de Centrale Cultuurtechnische Commissie bij de vaststelling van het volgordeschema aanvoerde (de bijdrage aan het behoud van de concurren tiepositie van de land- en tuinbouw, het behoud van zoveel mogelijk werkgelegenheid 268 en een evenwichtige ontwikkeling van de landelijke gebieden door landschapsbouw en uitvoering van de Relatienota) is minister Van der Stee voornemens voor de komende jaren een uitvoeringsprogramma van ca. 40.000 ha ruilverkaveling per jaar mogelijk te maken. Medio 1978 waren 78 ruilverkavelingen, waar van de akte van toedeling nog niet is gepas seerd, in uitvoering. Deze beslaan een totale oppervlakte van 496.580 ha. De begrotingsbe dragen, die voor ruilverkavelingen beschikbaar zijn, maken een verantwoorde voortgang van de uitvoering mogelijk. De Herinrichtingswet Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën is eind 1977 tot stand gekomen. De bewindsman is voor nemens de Herinrichtingscommissie binnen kort te benoemen. De door de provinciale besturen van Groningen en Drenthe ingestelde voorbereidingscommis sie heeft reeds bouwstenen verzameld voor het op te stellen herinrichtingsprogramma. Naar verwachting zullen de streekplannen voor Gro ningen en voor Oost- en Zuidoost Drenthe zijn vastgesteld als het programma ter goedkeuring wordt aangeboden. Ten behoeve van de herin richting heeft de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) in het gebied inmiddels ruim 2.000 ha verworven. De Ir. G. Hofstede-MTS in Hengelo heeft op 30 juni j.l. aan de eerste, voor het theoretisch gedeelte geslaagde kandidaten van de oplei ding landmeetkunde, het diploma uitgereikt. Van de 23 kandidaten zijn er 18 geslaagd. De Hengelose MTS heeft hiermee een lande lijke primeur. Van de drie MTS-en die drie jaar

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 18