agenda Een bijzondere onteigeningsprocedure in Utrecht vergeleken met de hiervoor afgedrukte, maar natuurlijk komen de details veel beter uit door de grotere schaal, waarop ze zijn getekend. Even grote kunstwerken als die van Blaeu (op dit terrein) zou ik willen noemen de plattegron den van de meergenoemde Merian (van Ham burg uit Topographia Saxoniae inferionis 1653 en van Luik uit Topographia Westfalia 1647) en eveneens die van Hogenberg (van Genua uit Civitates Orbis Terrarum 1574). Deze atlas van Georg Braun en Fr. Hogenberg bevat in zes groot-foliobanden wel 360 vogelvluchtkaarten, op de handpers gedrukt. Door een te sterke verkleining van deze werk stukken zou aan het mooie teken- en graveer werk zeker afbreuk worden gedaan. Bovendien wordt hier wel meer de nadruk gelegd op de bouwstijlen en op het toenmalige stadsleven. Om deze categorie recht te doen wedervaren heb ik helaas maar enkele voorbeelden kunnen tonen, maar desgewenst kan men reeds op een vrij goedkope manier vele voorbeelden van panoramakaarten met bebouwing in perspectief in bezit krijgen door de jaarlijks verschijnende kunstkalender ,,Topographica" aan te schaf fen. Als uw boekhandelaar die niet in voorraad heeft, kunt u deze ook rechtstreeks bestellen bij Hoffmann und Campen Verlag, 2000 Hamburg 13, Harvesteheiderweg 45. Het Ministerie van Volkshuisvesting beveelt onteigening aan via een bouwplan, dit ter be spoediging van stadsvernieuwingsplannen. De gemeente Utrecht gaat dit systeem als experi ment invoeren. Het was, althans eind vorig jaar, nog nergens tot het einde toe doorgezet. Men heeft voor het te vernieuwen gebied bij de Fabrieksstraat en omgeving een nieuw bouw plan opgesteld, dat de basis moet vormen voor de onteigening van eigendommen van onroe rend goed. Een groot deel van de eigendommen aldaar is reeds door aankoop in handen van de gemeente gekomen, maar met een aantal per celen is dat nog niet het geval. Een spoedige verwerving van dit resterend gedeelte is zeer ge wenst. De argumenten daarvoor doen hier niet terzake. Het bouwplan is in overeenstemming met het bestemmingsplan. Een en ander moet als zeer urgent worden beschouwd. Men wil dus de ontbrekende percelen verwerven door middel van een onteigening krachtens het be paalde in art. 77, 1e lid, sub 2 van de Onteige ningswet. (Onteigening ten behoeve van de uit voering van een bouwplan in het belang van de volkshuisvesting). Aan de bij de wet gestelde voorwaarden is be reids voldaan. De tijdswinst bij deze procedure zou ongeveer drie jaar zijn. Volgens de gebrui kelijke bestemmingsplanprocedure kan een en ander waarschijnlijk wel 61 h jaar vergen De nodige stukken zijn gedurende een maand voor een ieder ter inzage gelegd en de terinzage- legging is op de gebruikelijke wijze in drie plaat selijke nieuwsbladen ter openbare kennis ge bracht. Gedurende de daarvoor gestelde termij nen zijn geen bezwaarschriften tegen het plan ingekomen. De gemeenteraad besloot in oktober van dit jaar dan ook de nodige percelen, die op de overge legde tekening met een gele kleur zijn aange geven, te onteigenen. Het besluit zal ter goed keuring aan de Kroon worden toegezonden (nr 3566 OW/SO). W. Koopmans 8 december 1978 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en Nederlandse Vereniging voor Geodesie. Studie dag met als onderwerp „Ontwikkelingen in luchtopnametechnieken". Plaats Laboratorium voor Geodesie te Delft. Aanvang 10.00 uur. 10 januari 1979 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en Sectie Cultuurtechniek van het KIVIStudiedag met als onderwerp „Luchtopnamen in de cul tuurtechniek". 28 februari - 2 maart 1979 Technische Akademie Wuppertal. Seminar „Photogrammetrie und Denkmalpflege". 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL Jubileum Congres. 305

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 11