boeken für Photogrammetrie und Fernerkundung und der Gesamthochschule Wuppertal, Fachbereich Architektur vom 28 Februar bis 2 Marz 1979 ein Seminar Photogrammetrie undDenkmalpflege". Die Veranstaltung steht unter der Leitung von Prof. Dr.-lng. H. J. Meckeristock und richtet sich insbesondere an Architekten, Planer, Lan- deskonservatoren, Mitarbeitervon Kulturamtern u.a., die sich mit den Möglichkeiten vertraut machen wollen, die die Photogrammetrie für den komplexen Bereich der Denkmalpflege bie- tet. Dazu werden namhafte Vertreter aus Wis senschaft und Praxis, u.a. die Herren Dr.-lng. Clasen, Bonn; Prof. Dr.-lng. Döhler, Karlsruhe; Prof. Dr. Frohberg, Düsseldorf; Prof. Dr.-lng. Nagel, Stuttgart; Prof. Dipl.-lng. Grimm, Sie- gen und Dipl.-lng. Wester-Ebbinghaus, Bonn Stellung nehmen. Nahere Auskünfte und Einladungen durch die TAW, D-5600 Wuppertal 1, Postfach 130465, Telefon 0202/7495-214, Telex 8592525 taw d. LANDMEETKUNDIGE OPGAVEN De trouwe lezers van de rubriek van de heer Karssenberg zullen in dit nummer tevergeefs naar de nieuwste aflevering hebben gezocht. Tot hun geruststelling: Deze aflevering zal in het komende nummer (december) worden ge plaatst. ONTWIKKELINGEN IN LUCHTOPNAMETECHNIEKEN Onder deze titel houden de Nederlandse Vereni ging voor Geodesie en de Nederlandse Vereni ging voor Fotogrammetrie op 8 december een studiedag in het Gebouw voor Geodesie, Thijs- seweg 11 te Delft. Programma: 9.30-10.00 Ontvangst. 10.00-10.45 Prof. Dr. F. AckermannEinige Ge- danken über die Zukunft der Pho togrammetrie. 10.45-11.30 Dr. Ir. G. H. Ligterink: Ontwikke lingen in de fotogrammetrie in Nederland. 11.30-12.00 Discussie. 12.00-13.15 Aperatief plus lunch. 13.15-13.45 Ir. A. G. M. v. d. Pas: Gebruik van luchtfotografie in de ruimtelijke or dening. 13.45-14.15 Ing. W. J. de Bruijn: Ervaringen met ELI SE (Experimenteel Lucht foto Informatie Systeem Ensche de). 14.15-14.45 Pauze. 14.45-15.30 Dr. Ir. I. S. Sonneveld: Vegetatie- onderzoek met behulp van lucht opnamen. 320 15.30-16.00 Discussie. 16.00 Sluiting. Na afloop houdt de Nederlandse Vereniging voor Geodesie haar jaarvergadering. KARTOGRAFIE Als publikatie 78-1 verscheen bij de Rijksplano logische Dienst: „De Kartografische aktiviteiten in het kader van het Informatiesysteem Ruimte lijke Ordening Nederland (INSYRON)", door ir. C. A. van Kampen en L. Plender. Oorspronkelijk is het de tekst van een paper voor de IXth Inter national Conference on Carthography van de ICA (augustus 1978). De tekst verscheen ook in het Kartografisch Tijdschrift IV (1978). Binnen de RPD heeft zich, parallel aan de ge- dachtenontwikkeling m.b.t. het planningspro ces, een informatievoorzieningssysteem ontwik keld. De doelstelling die hieraan ten grondslag ligt is de in ons land beschikbare gegevens toe gankelijk te maken t.b.v. het verkrijgen van een continu inzicht in het functioneren van het ruim telijk systeem. Uitgangspunt is dat er binnen de planologische wereld een centraal punt is waar fundamenteel onderzoek wordt gedaan naar de informatiebehoefte en waar onderzocht wordt in welke vorm en in welke mate de hier aanwe zige basisgegevens in die behoefte kunnen voorzien. Voor de kartografische verwerking moet wor den gelet op variatie in kaartschalen op de zwart-wit uitvoering en het overlay-systeem. Deze (kartografische) werkwijze heeft als con sequentie dat het tekenen op gematteerde po lyesterfilm dient te geschieden en dat t.b.v. de repro-activiteiten een doka met camera, con- tactraam en lichtdruk-apparatuur vereist is. In de publikatie zijn voorbeelden van een over zichtskaart van meldingsgebieden en een the matische kaart opgenomen. Verder worden de KADRO-kaart kartografische registratie van voor de ruimtelijke ordening relevante elemen ten), de OVAK overzichts- en attenderings- kaarten) en de THEMAKS thematische kaar ten) besproken en met voorbeelden toegelicht. Figuren en kaarten zijn ontworpen door de sec tie Kartografie van de RPD te Zwolle. Alle in deze serie verschenen publikaties zijn met hun nummering aan het slot opgenomen. De publikatie kan worden besteld bij de Ver- zendboekhandel van de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1-9, 's-Gravenhage, tel. (070) 624551, of per giro 425300, of bij uw boek handel. De prijs is f 4,70. W. Koopmans

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 26