De redactie van Geodesia wenst u prettige feestdagen en een voorspoedig 1979 waarde is de prijs van de kaart; anders gezegd de toerekening van de vervaardigingskosten aan de afnemers via een bepaalde kosten- verdeelsleutel. Daar het nut van de GBKN voor de verschillende gebruikers niet gelijk is, is het vaststellen van de kostenverdeelsleutel bij de huidige aanpak een steeds terugkerend knel punt. Het streven is erop gericht de GBKN zoveel mogelijk tegen algemene voorwaarden uit te gaan geven. De door alle gebruikers gewenste duidelijkheid, met name voor wat betreft de prijs van de kaart, is pas bereikt wanneer de GBKN tegen algemeen geldende tarieven wordt uitgegeven. Het bepalen van kostenverdeel- sleutels is een erkenning van het verschil in nut dat de GBKN voor de verschillende gebruikers heeft. Dit verschil in nut zou echter ook langs meer natuurlijke weg tot uiting gebracht kunnen worden. Dooreen zorgvuldige beschrij ving van de verschillende lagen waaruit men de GBKN opgebouwd kan denken en door het bepalen van de eisen die men aan deze ver schillende soorten informatie moet stellen, kan de basis worden gelegd voor een algemene tariefopbouw. Deze tariefopbouw zou dan kunnen bestaan uit basiskosten plus toesla gen. Men zal echter moeten voorkomen dat door deze benadering de functie van de GBKN wordt aangetast. Waarschijnlijk zal realisatie van deze gedachte alleen via een digitale uit gifte mogelijk zijn. We raken daarmee een tweede uitgifteknelpunt n.l. de vorm waarin de kaart wordt uitgegeven. Hierover werden in de loop van dit artikel al enkele opmerkingen gemaakt. Een vierde te onderzoeken knelpunt betreft de samenwerkingsvorm bij vervaardiging en bij- houding van de GBKN. Er zullen enkele stan daardmodellen bepaald worden die de moge lijkheden voor samenwerking weergeven. Deze modellen zullen in de praktijk worden getoetst. Een laatste knelpunt waarvoor onderzoek nodig is betreft het gebruik van de GBKN. Om een goed inzicht te krijgen in de maatschappelijke functie die de GBKN kan vervullen, zijn gege vens nodig over de wijze waarop men de kaart gebruikt. Hierbij is ook de conversieproblema- tiek van belang. Vooral de mate waarin de kaart als basis voor gegevensuitwisseling wordt gebruikt, zal moeten worden bezien. Ook zal verder onderzoek moeten plaatsvinden naar de consequenties van digitaal gebruik van de GBKN. Perspectief De GBKN-problematiek kan o.a. als een stan daardisatie-vraagstuk worden beschouwd. Standaardisatie wordt zelden via de studeer kamer bereikt en is een proces waaraan de belanghebbenden in de praktijk hun bijdrage moeten leveren. Via de proefprojecten zal gedurende de komen de drie jaren gericht onderzoek plaatsvinden naar de hiervoor gesignaleerde knelpunten. Daarnaast zuMen de "gewone" GBKN-projecten tegen de tot dusverre gebruikelijke voorwaar den doorgaan. Getracht zal worcien deze ver vaardiging zoveel mogelijk volgens door de Provinciale Kaarteringscommissies op te stel len plannen te laten verlopen. Verwacht mag worden dat naast de proef nemingen ook het proces van „brainstorming", dat via vele overlegstructuren en op vele niveau's aan de gang is, zal doorgaan. Ook deze brainstorming kan een nuttige functie vervullen in het standaardisatieproces, onder voorwaarde echter dat na de brainstor ming ook tijdig evaluatie plaatsvindt. v1 1 x* A V

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 10