Het verloop van werkzaamheden in een GBKN-project*) 341 door J. J. Schijf, Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn Inleiding De vervaardiging van kaarten in het kader van een GBKN-project is geen bijzonderheid in die zin, dat er speciale op de GBKN gerichte tech nieken voor nodig zijn. De GBKN is immers niets anders dan een grootschalige basiskaart met beperkte topografische informatie, die wellicht als echte bijzonderheid heeft dat de uitvoering over het gehele land zo uniform mogelijk wordt gehouden. Dit laatste is bovenal van toepassing op de vormgevingsaspecten, rnaar ook waar het de inhoudsaspecten betreft wordt uniformiteit over het gehele land nagestreefd. De voorlo pige Centrale Kaarteringsraad heeft zich uit gesproken over enige vormgevingsaspecten van de kaart, welke, samen met de aanbe velingen van de commissie Grootschalige Basiskaart, opgenomen zijn in een Model voor de vormgeving van de Grootschalige Basiskaart van Nederland". Dit model is aan het eind van dit artikel opgenomen en is bedoeld voor hen die zich bezig houden met het gebruik van grootschalig kaartmateriaal, alsmede voor instanties die zich bezig houden met de vervaardiging ervan. Wat de inhoud van de GBKN betreft wordt volstaan met de om schrijving die is opgenomen in het rapport van de commissie Grootschalige Basiskaart: be grenzing van wegen, kanten van wegverhar ding, waterwegen, sloten, onder- en bovenkant van dijken, bruggen, hekken, alle opstallen, aanduidingen van aaneengesloten hoge be groeiing, straatnamen en huisnummers. Aangezien de voorlopige Centrale Kaarterings raad zich nog niet heeft uitgesproken over de inhoudsaspecten van de kaart werkt de Dienst Inleiding gehouden op 9 november j.l. tijdens de NGL- studiedagen 1978 te Apeldoorn. van het Kadaster en de Openbare Registers tot nu toe met de omschrijving zoals hierboven is gegeven, met dien verstande dat enige aan vulling noodzakelijk is i.v.m. de eenduidigheid. Vooruitlopend op het onderdeel naverkenning en verwerking van de naverkenning, waarin hierop wordt teruggekomen, wordt als van kracht zijnde aanvulling op de inhoud ge noemd: duidelijke perceelsafscheidingen van duurzame aard. Hieronder vallen o.a. heggen en hekken, als die aan de gestelde voorwaarde voldoen. Voorts dient te gelden dat het scheidend vermogen van de elementen in de kaart aan de daartoe in het algemeen geldende eisen, betrekking hebbend op de gehanteerde kaartschaal, moet voldoen. Wat betreft de nauwkeurigheid van de GBKN acht de al eerder genoemde commissie aan vaardbaar, dat als maat wordt aangehouden een standaardafwijking ter grootte van 0,2 mm in de coördinaten van de afbeelding van goed identificeerbare objecten. Vervaard igingsmethode In het voorgaande is kort een produktomschrij- ving gegeven, een beoogd resultaat dat voor een groot gedeelte de te bewandelen weg bepaalt. Immers rekening houdend met de inhoudsomschrijving is het logisch dat de aard van het gebied een sterk stempel drukt op de vervaard igingswijze. Verder zal bij de keuze van de vervaardigings- wijze het reeds aanwezige grootschalige kaart materiaal en de beschikbare tijd waarin de kaarten tot stand zullen moeten komen mede bepalend zijn voor de vervaardigingswijze. De volgende procédé's kunnen voorkomen: a. Een volledige fotogram metrische kaartering (dusd.m.v. luchtfotografie), al dan niet naver- kend. Voor deze naverkenning zou in inciden tele gevallen gebruik gemaakt kunnen worden van het Systeem Detailmeting i.p.v. de conven-

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 11