agenda Bij de schaal 1 1000 bestaat het bladnummer uit 7 cijfers 3 4, bijv. 175.4415. Bij de schaal 1 500 bestaat het bladnummer uit 9 cijfers 4 5, bijv. 1755.44175. Zie voorbeeld. Linksonder in de strook van 10 cm worden ae identiteitsgegevens van de kaart, nadere infor matie en de legende geplaatst, zoals dit model aangeeft. De hoogte van de tekst Groot schalige Basiskaart van Nederland", schaal 1 alsmede het woord „Legende" wordt uitgevoerd in de letterhoogte van 3,5 mm, de overige tekst in een letterhoogte van 2,5 mm. De beschrijvingstekst in het kaartbeeld wordt als volgt uitgevoerd: Bij de kaartschaal 1 2000 dient de letterhoogte 1,8 mm gebruikt te wor den; bij de kaartschalen 1 1000 en 1 500 de letterhoogte 2,5 mm. Iedere naam begint met een kapitale letter, de overige letters worden in onderkast uitgevoerd. De namen van waterwegen worden in cursief schrift geplaatst, de overige namen in verticaal schrift. De straatnamen worden vermeld zoals deze ter plaatse zijn aangegeven. Bij twee-tali ge vermelding geldt de bovenste naam. Openbare gebouwen, begraafplaatsen, sport velden en andere terreinen met een openbare functie (bijv. recreatieterreinen) worden met de functie aangeduid. Rijkswegen e.d. worden, zo een eigenlijke naam ontbreekt, met hun nummer aangeduid. De tekst wordt zoveel mogelijk evenwijdig aan de onderzijde van het blad geschreven Bij wegen en waterlopen die ongeveer noord zuid lopen, wordt de benaming geschreven van onder naar boven. Met het oog op eventuele verschaling (bijv. van de schaal 1 2000 naar 1 1000 of 1 1000 naar 1 500) is het wenselijk dat indien een straat of waterweg in meer dan in één van de vier kwa dranten van de kaart voorkomt, de naam in elk daarvoor in aanmerking komend kwadrant aan te brengen. Zie voorbeeld. De huisnummers worden evenwijdig aan de onderzijde van het blad geschreven en wel in het midden bij de achtergevel, tenzij het huis nummer daardoor verder dan 2,5 cm van de voorgevel af komt te liggen. Zo dit het geval is wordt de plaats op 2,5 cm uit het midden van de voorgevel bepaald. Bij aaneengesloten bebouwing van eenzelfde vorm (flats e.d.) kan volstaan worden met het vermelden van het laagste en het hoogste huis nummer. Bij grillig gevormde gebouwen, waarbij plaat sing van het huisnummer met het oog op de duidelijkheid problemen geeft, wordt het huis nummer op 1 cm van de voorgevel af geplaatst. Zie voorbeeld. De beschrijving kan zowel d.m.v. sjablonen als met behulp van afwrijfletters worden aange bracht. De figuratie wordt weergegeven in een gesloten zwarte lijn van 0,18 mm uit de DIN-micronorm- serie, met dien verstande dat voor de afbeel ding van gebouwen een lijndikte van 0,25 mm wordt gebruikt. Water wordt aangegeven, d.m.v. filering. De signatuur voor open (opbreekbare) en gesloten (niet opbreekbare) verharding wordt bij voorkeur niet op kruispunten en voor gebou wen aangebracht. De signatuur voor taludaanduiding bestaat uit 5 streepjes, waarvan de drie korte streepjes de halve lengte hebben van de twee lange streep jes. De onderlinge afstand bedraagt de helft van de korte streepjes. Alle streepjes beginnen aan de bovenkant van het talud. De afwrijfbare signatuur voor water, open en gesloten verharding, alsmede het Kador-vignet zijn te bestellen bij de Hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters. Alleen bij spoorwegovergangen wordt de as van de spoorrails afgebeeld d.m.v. streepjes van 4 mm met een tussenruimte van 1 mm. Deze streepjes lopen door tot 10 mm buiten de spoorwegovergang aan beide zijden. In voorkomende gevallen worden hoogspan ningsmasten als in dit model weergegeven. De lengte en de breedte gemeten tussen de bui tenkanten van de voetpunten worden in de juiste verhouding afgebeeld. 10 januari 1979 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, de Afdeling Bouw- en Waterbouwkunde van het KIVI en de Kring voor Remote Sensing. Studie dag met als onderwerp „Luchtopnamen in de cultuurtechniek". Zie bericht elders in dit num mer. T.m. 2februari 1979 Rijks Geologische Dienst. Tentoonstelling „Hoogtepunten uit de Diepte". Zie bericht elders in dit nummer. 28 februari - 2 maart 1979 Technische Akademie Wuppertal. Seminar „Photogrammetrie und Denkmalpflege". 15 maart 1979 Rijkscommissie voor Geodesie. Symposium i.v.m. het 100-jarig bestaan. 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL Jubileum Congres. 347

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 17