356 d. Ondergrond voor het uitwerken van bestem mingsplannen Hoewel in deze opsomming als laatste ge noemd, is de toepassing van de GBKN als ondergrond voor het uitwerken van bestem mingsplannen waarschijnlijk wel de belang rijkste toepassing bij de gemeente Barneveld. Het is wellicht interessant na te gaan hoe dat gebruik is ontstaan. De gemeente Barneveld bestaat uit een achttal kernen verspreid over het gehele grondgebied van de gemeente. De grootste kern is Barneveld met 15.000 inwoners, de kleinste kern Kootwijk met 100 inwoners. In het verleden werden de bestemmingsplan nen uitgetekend op de kadastrale kaart als ondergrond. Door het gemis van topografische informatie en de vaak wat kleine schaal van deze kaarten (1 2500), zijn er bij de realisering van de op deze kaarten uitgetekende plannen wel eens de nodige problemen gerezen. Het gevolg hiervan was dat van een plangebied, waarvoor een nieuw bestemmingsplan ge maakt moest worden, een speciale ondergrond werd gevraagd door de stedebouwkundigen. Aangezien bij het maken van deze onder gronden de factor tijd zwaar ging meespelen, werd per plan vaak bepaald in welke schaal de on dergrond gemaakt moest worden. Van groot be lang was hierbij natuurlijk in welke schaal er al wat kaartmateriaal beschikbaar was. Hierdoor ontstonden wat onoverzichtelijke situaties. Binnen een plangebied van 200 ha, uit getekend op een ondergrond in de schaal 1 2000, waren bijvoorbeeld door een aantal wijzigingen andere plannen ontstaan in de schalen 1 1000 en 1 500. Hierdoor was één en ander natuurlijk zeer onoverzichtelijk gewor den. In overleg met het Stedebouwkundig Adviesbureau, dat de uitwerking van bestem mingsplannen voor de gemeente verzorgd, is toen besloten voor alle toekomstige plannen de kaartschaal 1 1000 toe te gaan passen. Door die keus is het echter niet meer mogelijk elk plan op één afzonderlijk kaartblad te gaan uit tekenen, gezien de omvang van de plannen. Uitgaande van het standpunt dat veel plannen dus toch niet meer op één kaart uitgewerkt kunnen worden, is toen besloten de nieuwe bestemmingsplannen uit te tekenen op kaart- bladen volgens het GBKN-systeem. Op kaartfragment 3 is de realisering van dit besluit te zien. Het betreffende bestemmings plan was hiervoor eigenlijk zeer ongelukkig gesitueerd, namelijk op vier kaartbladen. Door aan de bladen echter een zodanige vormgeving te geven dat de noord- en westkant van het GBKN-blad overeenkomen met de begrenzing van het papier kunnen de vier bladen op een voudige wijze tegen elkaar aangelegd worden, waardoor het plan toch als één geheel gepre senteerd kan worden. Inmiddels is één plan op deze wijze in procedure gebracht. Voor het invoeren van een dergelijke werkwijze is het natuurlijk van groot belang dat de collega's belast met de voorlichting aan het publiek bij de ter inzage legging van het bestemmingsplan achter de werkwijze staan, een omstandigheid die in onze gemeente gelukkig aanwezig is. Vanzelfsprekend wordt ook in dit geval het oor spronkelijke GBKN-blad weer aangevuld met de noodzakelijke gegevens, zoals kadastrale aan duidingen, voordat het plan wordt uitgetekend. Standpunt van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten t.a.v. de vervaardiging van GBKN- bladen In de hierboven genoemde voorbeelden is aangegeven op welke wijze er in de gemeente Barneveld gebruik wordt gemaakt van de GBKN. Voordat wij de beschikking hadden over deze kaarten is er gewerkt aan de syste matische opbouw van een kaarten bestand voor onze gemeente. Deze opbouw ging echter niet snel genoeg, omdat de bezetting van de land meetkundige dienst niet van dien aard is dat aan de vraag van de gebruikers kon worden voldaan. In een gemeente van ongeveer 17.000 ha kan die vraag namelijk tamelijk groot zijn. Voordat een contract is gesloten met het Kadaster om van een gedeelte van de gemeente GBKN-bladen te vervaardigen, is nagegaan of de benodigde kaarten ook geheel op kosten van de gemeente vervaardigd konden worden. De kosten hieraan verbonden waren natuurlijk erg hoog. Door samen te werken met het Kadaster kon voor minder geld en in een kortere tijd het gevraagde kaartmateriaal worden vervaardigd. In dit verband is de houding van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zoals vastgelegd in haar schrijven van 3 maart 1978 aan al haar leden, voor mij onbegrijpelijk. In dit schrijven wordt geadviseerd, zolang er onvoldoende dui delijk is wat de concrete voordelen en de finan ciële consequenties voor de gemeenten zijn van de basiskaart, geen definitieve beslissin gen te nemen omtrent deelname aan projecten ter vervaardiging van een basiskaart. Dit schrijven was dus gericht aan alle leden van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; aan deze leden werdI zonder voorbehoud een zeer hard advies gegeven. De gemeente Barne veld dacht anders over deze materie en had zelfs reeds gehandeld in strijd met dat advies. Zij heeft haar bezwaren tegen dit standpunt dui-

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 26