del ijk gemaakt in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van 8 mei 1978. In haar schrijven van 23 mei 1978 aan de gemeente Barneveld heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar algemene, afwij zende standpunt wat verzacht. Dit standpunt is echter niet kenbaar gemaakt aan alle leden, daarom wil ik graag hier de betreffende ver zachtende passage weergeven, zodat u in de gelegenheid bent om u ook van dit standpunt op de hoogte te stellen: Hoewel onze brief immers gericht tot alle leden in algemeen luidende bewoordingen is gesteld, betekent het in de brief gegeven advies niet dat het gemeenten niet vrij zou staan een positieve beslissing te nemen ten aanzien van de Grootschalige Basiskaart, in dien zij wel grote behoefte hebben aan groot schalige kaarten en wel een duidelijke (finan ciële) regeling kunnen treffen voor de ver vaardiging en de bijhouding". Persoonlijk vind ik het jammer dat de leden van de vereniging nog steeds officieel geconfron teerd zijn met het afwijzende standpunt zoals in de eerste brief is omschreven. Het zou een goede zaak zijn als de Vereniging van Neder landse Gemeenten ook officieel op dit stand punt zou terug komen. De adviseurs voor land meetkundige zaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben bij het opstel len van de eerste brief naar mijn mening teveel rekening gehouden met hun eigen omstandig heden. Zij zijn natuurlijk zeer deskundig maar verbon den aan grote diensten. Bij die betreffende diensten is in de loop der jaren een uitgebreid kaartenbestand opgebouwd. Vanuit die invals hoek is het natuurlijk niet zo moeilijk om te zeggen dat geen contract moet worden afge sloten met het Kadaster. Men kan ook zonder samenwerking met het Kadaster wel voldoen aan de vraag naar topografisch kaartmateriaal! Juist de kleinere gemeenten worden gecon fronteerd met de harde werkelijkheid een keus temaken tussen twee mogelijkheden, namelijk óf een kaart maken in samenwerking met het Kadaster, óf geheel op eigen kosten. Een andere keus is er niet. Elke bijdrage die op deze wijze via het Kadaster kan worden verkregen, is een welkome verlichting van de voor de gemeente te maken kosten. In dit verband is het dan ook interessant te weten welke gemeenten al hebben samengewerkt met het Kadaster in het kader van een project tot ver vaardiging van grootschalige basiskaarten. Dit zijn namelijk niet de grote gemeenten maar juist de wat kleinere gemeenten zoals Deurne en Barneveld, om u een paar voorbeelden te noemen. Graag wil ik de gemeenten daarom op deze wijze nog eens nadrukkelijk wijzen op de mogelijke voordelen van een samenwerking met het Kadaster bij de vervaardiging van grootschalige basiskaarten en hun adviseren het eerste algemene advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten niet al te letterlijk te nemen. Bijhouding Over de bijhouding van de reeds vervaardigde en in gebruik zijnde GBKN-bladen moet ik natuurlijk ook nog wat vermelden. Ik weet dat er uitgebreide discussies gaande zijn in de Centrale Kaarteringsraad over de wijze van bijhouding. Ik wil u er op wijzen dat het bij houden van de geleverde kaarten een eerste vereiste is. Zonder bijhouding zal de waarde van de kaarten voor de gebruiker zeer snel verminderen. Het hanteren van starre regels, b.v. eens per 5 jaar een herziening, zal veel problemen geven. Voor elk kaartblad zal de behoefte aan bijhouding verschillend zijn voor al door min of meer plotselinge wensen van een gebruiker. In de gemeente Barneveld wordt voortdurend gewerkt aan het verzamelen van gegevens voor de bijhouding, daarna wordt in overleg met het Kadaster bepaald welk blad het eerst door het Kadaster wordt herzien. Deze werkwijze is natuurlijk in een erg experimenteel stadium en zal misschien straks wel aangepast moeten worden aan algemene richtlijnen van de C.K.R. Vanuit gemeentelijk standpunt wil ik er voor pleiten, dat er een mogelijkheid wordt inge bouwd in een toekomstige algemene bijhou- dingsregeling, dat een gebruiker die over b.v. enkele maanden behoefte heeft aan een geheel bijgewerkt GBKN-blad, ook via het Kadaster een bijgewerkt blad kan krijgen. Natuurlijk zal die gebruiker daarvoor ook moeten betalen. Dit zou in geld of in werk kunnen, b.v. door de levering van de gegevens voor de bijhouding in de vorm van meetresultaten en aanvullende informatie. Slot In deze bijdrage heb ik getracht enkele toepas singsmogelijkheden van de GBKN aan te geven. Ik ben me ervan bewust dat ik niet alle mogelijkheden heb aangeroerd en dat vooral de gemeentelijke invalshoek nogal naar voren is gekomen. Toch hoop ik dat u enigszins een indruk heeft gekregen van de mogelijkheden van toepassingen van de GBKN in het alge meen. 357

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 27