360 neg. Bel film bleekfixeer grijslijnige positieve film. c. Als a en b, doch nu passen we een kleur- ontwikkelaar toe. Er ontstaat een gekleurde positieve film. neg. Be I. kleurontwikkelaar -*■ ge kleurde positieve film. film Fig.9 d. Weer dezelfde belichting, doch nu leggen we tussen de graveerfilm en de lichtgevoe lige film een dunne rasterfolie. Bij ontwikke ling ontstaat een gerasterde positieve film. raster gerasterde positieve film. Fig,'O Weer belichten we door de graveerfilm de lichtgevoelige film, doch we passen nu ultra violet licht toe. Na de belichting ontwikkelen we niet, doch fixeren direct. Er ontstaat een bruinlijnige positieve film, die de interessante naam fotolyse" draagt. neg. U.V. licht film -v bruinlijnige positieve film (z.g. fotolyse). Fig.11 f. We gebruiken de z.g. ghost-imagefilm. We ontwikkelen de film na belichting in normale ontwikkelaar, waarbij een grijslijnige posi tieve film ontstaat. Ziezo, uit deze mogelijkheden kunt u een keus maken voor de eerste aanleg van uw leidingen bestand op een ondergrond van de GBKN. Bij die keus speelt natuurlijk de garantie van altijd- een-ondertoon-met-gelijke-densiteit altijd even grijs of even bruin) een belangrijke rol. Bij gebruik van bleekfixeer en kleurontwikkelaar is die garantie moeilijk te gevende kwaliteit van de baden wijzigt reeds sterk bij verwerking van slechts enkele films. Ook speelt de lengte van de periode, waarin de reprograaf de film in het bad houdt, een grote rol. Bij de ghost-imagefilm is de garantie verzekerd. De film kan volledig worden uitontwikkeld, met altijd dezelfde grijstint. Bij de fotolyse-methode is dit ook het geval. De diepte van de bruintint is hier alleen afhankelijk van de gekozen belich tingstijd. Voor de latere vervanging van verouderde topo grafie nu een opsomming van mogelijkheden om het negatief, waarop alleen uw leidingen staan, samen met een negatief van de nieuwe topografie op één film in te belichten. (Vooraf heeft uw reprograaf op de bij eis 3 genoemde wijze de oude topografie wegbelicht en een negatief overgehouden van de leidingen), g. We belichten een nieuwe lichtgevoelige film door het leidingen-negatief heen en we ont wikkelen. Het fixeren slaan we over. We drogen de film (in 't donker). Vervolgens be lichten we door het topografie-negatief heen, met ultra-violet licht, en we fixeren nu direct. Het in eerste instantie zwart ontwikkelde lei dingen-beeld wordt hierbij gefixeerd en de to pografie kleurt bruin op (fotolyse)Aan eis 1 en eis 3 is weer voldaan. Jammer echter dat lei dingen en topografie aan één en dezelfde zijde van de film staan. Eis 2 gaat de mist in. Twee belichtingen -* zwartlijnig bruiniijnig beeld. Fig.12 h. We gebruiken de z.g. duplex-film. Dit is een film die aan beide zijden een lichtgevoelige laag heeft: één normaal reagerende contact- laag en één snel reagerende projectielaag.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 30