Eerst belichten we nu het leidingen-negatief in op de projectielaag. Vanwege de snelle reactie op licht, behoeft de belichtingstijd slechts kort te zijn zodat de laag aan de an dere zijde hiervan geen invloed ondervindt. We ontwikkelen de film en zien het leidingen beeld zwart opkleuren. We drogen en belich ten daarna, met ultra-violet licht, de topo grafie in op de andere laag. We fixeren, en ziedaar, een combinatie bruin/zwart is het eindresultaat. Aan de eisen 1, 2 en 3 is vol daan. neg .1 Bel. Iduplex film nea.L1 dup lexf ilm Twee belichtingen -» zwartlijnig beeld aan de ene zijde bruin/ijnig beeld aan de andere zijde van de film. Fig.13 i. Als u de spreuk ,,Après nous Ie déluge" in het vaandel voert, kunt u ook nog als volgt te werk gaanHet leidingen-negatief normaal inbelichten, vervolgens het topografie-nega- tief inbelichten, doch nu door een dunne rasterfolie heen. Bij ontwikkeling wordt het leidingenbestand zwartlijnig en de topografie gerasterd. U realiseert zich echter vast wel, dat bij een volgende vernieuwing van de topografie deze, dan weer verouderde, gerasterde figu ratie niet is weg te belichten. neg.1 Bel. film raster Twee belichtingen -» zwartlijnig gerasterd beeld. 2. Mogelijkheden met wash-off-films Wash-off-films moeten na belichting alleen worden geactiveerd om kleurvorming van het beeld te verkrijgen, met behulp van een speciale activator (vloeistof) of soms met gewone ont wikkelaar. Fixeren is niet nodig. Na het acti veren spoelen we de film, waarbij alle niet be lichte (en dus niet gekleurde) delen wegspoe len, oftewel afgewassen worden. Vandaar de goed-Nederlandse benaming ,,wash-off-film". Hoewel er ook direct-positief reagerende wash- offs bestaan, zullen we ons ook hier alleen ver diepen in de mogelijkheden van negatief-posi tief reagerende films. Daar gaan we: a. We belichten de wash-off-film door het topo- grafie-negatief heen. We activeren, spoelen en drogen en houden een zwart positief beeld over. zwartlijnige positieve film. b. We belichten en activeren weer. Vervolgens bleken we met bleekfixeer het zwarte lijnen- beeld. Een wonder geschiedt: de lijnen ver kleuren en worden bruin. wash -off wash bleking - sitieve film. bruinlijnige po- F ia16 Wel, mogelijkheid b is geschikt voor de eerste aanleg van uw leidingenbestand op dit bruine lijnenspel van de GBKN. (U hebt na tuurlijk gezorgd voor een spiegelbeeldig lij nenspel. Voor de latere vervanging van verouderde topo grafie verwacht u nu een opsomming van mogelijkheden om het leidingen-negatief samen met het nieuwe-topografie-negatief op één wash-off-film in te belichten. Oké, oké c. We belichten een vers vel wash-off-film door het leidingen-negatief heen. Vervolgens be lichten we door het GBKN-negatief heen. We leggen hierbij tussen negatief en wash- off een speciaal filter. We activeren en alles wordt zwart. Maar... als we de film hierna 361

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 31