362 met bleekfixeer te lijf gaan, zien we twee tinten bruine lijnen ontstaan, de leidingen donkerder bruin dan de topografie. (Als filter kunt u een normaal geel-filter toe passen, of een densiteitsfilter (grijsfilter) nr. 2, of een paars filter. Dit laatste geeft het fraaiste resultaat. Overigens gaat eis 2 de mist weer in). neg .1 Bel wash -oft -> zwartlijnige positieve film. Na bieking -» posi tieve film in twee tinten Bel. neg.2 filter/ bruin. "--wash-off Fig17 De volgende procédé's geven ons meer soelaas. Het zijn de met de hand of met behulp van een apparaat op te brengen kleurlagen. d. Eerst de handlaag. Als we op het eind resultaat onder andere zwarte lijnen ver langen, dan zal het het handigste zijn om de eerste belichting (door het leidingen-negatief heen in ons geval) te maken op een wash- off-film met een fabriekslaag, die bij active ren zwart kleurt. (Zie a). Vervolgens kunnen we nu zelf een kleur- emulsie over de film strijken, de z.g. Harris- emulsie. Dit hoeft niet in 't donker. We smeren de emulsie uiteraard op de andere kant van de film om aan eis 2 te voldoen. Na het drogen belichten we door het tweede negatief en spoelen de film. De niet-belichte niet verharde) delen van de kleurlaag spoelen weg. Zo kunnen we nog een flink aantal kleuren één voor één aanbrengen. (Zie fig. 18). e. We belichten door ons eerste negatief een in de fabriek aangebrachte gekleurde laag (b.v. blauw). We activeren, spoelen ert drogen. Daarna brengen we, op de andere zijde, een anders gekleurde laag aan (b.v. zwart). Deze laag bevindt zich op een dunne folie en wordt met behulp van een apparaat van de folie overgedragen op onze wash-off-film, het z.g. Reprochrome. We plakken de laag er als het ware op. De folie gooien we weg. Er is sprake van een transfer-methode. neg 1 Bel. Belichten door fabrieks laag -r één zwartlijnig beeld. wash -off wash - off met 1 beeld Zelf kleuremulsie op brengen. Bel. neg. 2 |wash - off Belichten door kleurlaag -> één zwart één kleur beeld. wash - off met 2 beelden Zelf tweede kleuremulsie opbrengen enz. Fig18 Zoals bij de vloeibare emulsie is het ook hier mogelijk om plaatselijk een laagje aan te brengen. Toe te passen als we ook plaatselijk een mutatie willen aanbrengen. Beide kleursystemen zijn vrij nieuw en veel belovend. We kunnen dus met genoegen concluderen dat ook de wash-off-methode aan alle eisen voldoet. 3. Mogelijkheden met diazofilms De diazomethode lichtdrukmethode) is een direct-positief procédé. Voor het verkrijgen van een positieve film moeten we dan ook uitgaan van een positief origineel. Voor het verkrijgen van een GBKN in onder toon, geschikt om daarop in zwart leidingen te kunnen intekenen, gaan we als volgt te werk: a. We belichten een diazofilm door het GBKN- positief. Vervolgens geven we de diazofilm zonder de GBKN een korte nabelichting. Bij ontwikkeling ontstaat een lijnenbeeld van bruine lijnen.

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 32