\-v Aardig als onze GBKN zwartlijnig is. Doch beter ware geweest deze gelijk in een bruine-lijn-uit- voering te bestellen. Interessanter is, hoe met de diazofilms prenten in twee tinten kunnen worden vervaardigd b. We leggen op de onbelichte diazofilm het GBKN-positief en daarop het leidingen-posi tief, netjes op elkaar ingepast. We belichten. We verwijderen dan de GBKN en belichten nogmaals. De leidingen beschermen de dia zofilm tegen het licht. Op de plaatsen echter waar de GBKN-figuratie de diazofilm tijdens de eerste belichting beschermde, valt nu licht. Na ontwikkeling zien we een diazofilm met zwarte (of eigenlijk diepbruine) lijnen en licht bruine lijnen. Alweer is aan de eisen 1 en 3 voldaan, doch eis 2 staat in de kou. G.B.K.N. e Bel. leidingen diazofilm leidingen p Bel. I diazofilm -* positieve film met bruine en zwarte diepbruine) lij nen. Voor ons doel zijn echter goede methodieken ontwikkeld, als we werken met het droge- zo wel als met het half-natte procédé. Weet u nog hoe dat ook weer zit met die twee procé- dé's? Bij het droge procédé bevinden zich de diazoverbin dingen en de azocomponenten kleurcomponen ten) samen in de lichtgevoelige laag, gescheiden door een zuur. Als de laag in aanraking wordt gebracht met ammoniakdampen vindt koppeling of kleurvervorming plaats, omdat de ammoniak het zuur neutraliseert. Bij het half-natte procédé bevinden zich in de laag alleen de diazoverbindingen. De kleurcomponenten bevinden zich in een aparte vloeistof. Hier vindt kleur- vorming plaats als we de diazofilm door de vloeistof geleiden. Deze kennis van zaken is even nodig om de volgende procédé's te kunnen .vatten". c,. Droog procédé. Eerst vervaardigen we op diazofilm een po sitief met alleen de leidingen. We belichten de topografie weg. Vervolgens maken we gebruik van dubbelzijdig gevoelige diazo film, met aan de ene zijde een blauwe en aan de andere zijde een rode laag. We belichten één voor één, en in deze volg orde, het nieuwe GBKN-positief op de blauwe en het leidingen-positief op de rode laag. Bij ontwikkeling via de ammoniak dampen ontstaat een diazofilm met de to pografie in blauw en de leidingen in rood. Aan alle eisen is voldaan. Ook aan eis 1, want op een afdruk (lichtdruk) op papier zullen de rode lijnen zich donkerder afteke nen dan de blauwe. (Zie fig. 20). Fig.19 Topografie wegbelichten leidingen (spiegelbeeldig) 2e Bel 2 Zijdig gevoelige diazofilm .""li. nieuwe G.BK.N. (rechtlezend ie Bel.' 1 x ontwikkelen nieuwe diazofilm leidingen rood topografie olauw 363

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 33