Introduktie automatische kaartvervaardiging bij Tebodin Jaarverslag 1977 voorlopige Centrale Kaarteringsraad 366 Op 24 november j.l. heeft Tebodin in Hengelo zijn nieuwe apparatuur voor automatische kaart vervaardiging gepresenteerd. Aanwezig waren 180 genodigden, o.m. werkzaam bij nutsbedrij ven,' gemeentelijke en provinciale diensten, Kadaster en Rijkswaterstaat. Ir. W. A. Claessen (Hoofddirectie van het Kadaster) hield een inleiding over de problema tiek bij de automatisering van kaartvervaardi ging. Gezien de reacties viel zijn inleiding bij de aanwezigen in goede aarde. Van de methode van opname en verwerking was een film vervaardigd, die tweemaal werd vertoond. Tussen beide vertoningen werden toelichtingen gegeven door de heren J. P. A. Chavagne (hoofdlandmeetkundige van Tebo din) en A. Visser (rekencentrum Tebodin). In het terrein geschiedt de inmeting van de ob jecten (leidingen en topografie) m.b.v. theodo liet en elektronische afstandmeter. De meet gegevens worden ter plaatse, voorzien van een „Het jaar 1977 werd gekenmerkt door het opbouwen van de organisatie en het zoeken naar methoden om de omvang van de maat schappelijke vraag naar grootschalige basis- kaarten te leren kennen. De uitvoering zal gericht moeten zijn op een juiste kennis van de behoefte en een zorgvuldige afweging van de mogelijkheden. Allerwegen, zowel in bestuur lijke als in technische kringen, werd grote bereidheid getoond in de commissies en andere verbanden mede te werken. Dit geeft garanties dat veel moeilijkheden die er aan vankelijk zijn, waarvan ook in dit verslag mel ding wordt gemaakt, overwonnen kunnen wor den". Aldus de voorzitter van de voorlopige Centrale Kaarteringsraad ir. G. A. van Wely in zijn voorwoord van het jaarverslag over 1977. In 1977 werd een studiecommissie GBKN Gemeentelijke Bestemmingsplannen inge steld. De taak van deze commissie is het ver richten van een zo breed mogelijk onderzoek naar de mogelijke en wenselijke relatie tussen de GBKN en de gemeentelijke bestemmings plannen. In 1976 was de Provinciale Kaarteringscommis- sie reeds in een drietal provincies geïnstal leerd. De installatie van de overige commissies vond in 1977 plaats. codering, in een geomemo ingevoerd. Op kan toor worden die gegevens uitgelezen en via een terminal aangeboden aan de centrale computer in Den Haag, waar de gegevens worden opge slagen. De verbinding tussen terminal en cen trale computer bestaat uit een vaste telefoon lijn. In het systeem is ook een digitaliseertafel opge steld, waardoor het ook mogelijk is gegevens uit de kaart te verwerken. Door gebruik te maken van een z.g. menu, kunnen via de digitaliseer tafel aan de centrale computer instructies wor den gegeven. Het tekenen van de tracékaarten, c.q. topogra fische kaarten, vindt tenslotte plaats op een door de centrale computer, via een micro-pro cessor, bestuurde vlakke tekenmachine. Ook nu vindt verzending van de gegevens plaats via de vaste telefoonlijn. Tebodin hoopt door gebruik te maken van deze apparatuur, zich een vast aandeel te veroveren in de markt van vervaardigers van de Groot schalige Basiskaart van Nederland. J. van Raamsdonk Ten aanzien van de produktie geeft het onder staande schema een beeld van de in uitwerking zijnde of gereedgekomen oppervlakten aan het eind van het verslagjaar. in bewerking of gereed (in ha) provincie aaneen open landelijk gesloten bebouwing gebied bebouwing Groningen Friesland 600 9.000 54.300 Drenthe Overijssel 5.200 Gelderland 200 4.800 3.300 Utrecht 150 2.000 5.575 N.-Holland 1.550 5.550 Z.-Holland 900 2.150 Zeeland N.-Brabant 8.200 25.600 Limburg 100 1.200 2.050 Totaal 1.050 27.650 103.725 Bij de kaartvervaardiging ligt sterk de nadruk op de schaal 1 1000, met dien verstande dat in de landelijke gebieden de kaart veelal door vergroting van de kaarteerschaal 1 2000 tot stand komt. Alleen in gebieden met aaneen gesloten bebouwing wordt een beperkt aantal kaarten op de schaal 1 500 vervaardigd. P. Groenewoud

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 36